8 قانون اساسی در طراحی رابط کاربری که باید از آن‌ها پیروی کنید

8 قانون اساسی در طراحی رابط کاربری که باید از آن‌ها پیروی کنید

مسلما در نرم‌افزاری که هرگز به طراحی تعاملی، طراحی بصری یا معماری ساختار اطلاعاتی آن پرداخته نشده و همه فکر و ذکر طراح جذاب‌تر کردن ظاهر برنامه بوده است به تنها چیزی که توجه نشده است کاربر می‌باشد! کاربر هم کوهنوردی نیست که مجبور باشد قله قافِ پیچیدگی‌های ناشی از عدم توجه به طراحی رابط کاربری برنامه را فتح کند!

بهترین وب سایت یا اپلیکیشن دنیا را هم که داشته باشید وقتی که یک کاربر شانس خود را برای استفاده از آن و رسیدن به اهدافش تقریبا صفر برآورد می‌کند؛ این برنامه یا سایت مُفت هم نمی‌ارزد!

تمام این معایبی که در حرفه طراحی مشاهده می‌شود مربوط به عدم آگاهی از واسط یا رابط کاربری (UI) است. رابط کاربری، هرچیزی است که کاربر بتواند از طریق یک سری کنش و واکنش با آن به مقصد خاصی هدایت شود.

UI از مهم‌ترین عناصر یک برنامه یا یک سایت است؛ چراکه درجه دشواری فرآیندی که یک کاربر برای رسیدن به بخش‌های مختلف باید پُشت سر بگذارد را مشخص می‌کند.

چیدمان مناسب عناصر مختلف، تلفیق خلاقیت و ذوق طراح با همین عناصر و تلاش در کاهش پیچیدگی‌هایی که در این مسیر برای کاربر وجود دارد، از وظایف یک طراح UI هستند که باعث شده‌اند طراحی رابط کاربری بیش از اینکه یک حرفه باشد؛ یک هنر به شمار برود. هنری وابسته به قانون که اصول خاص خود را دارد!

اگر شما هم یک طراح یا هنرمند رابط کاربری هستید باید قانونمند باشید و از اصولی که در ادامه به تشریح آن‌ها می‌پردازیم پیروی کنید.

 قوانین اساسی در طراحی رابط کاربری

Principal Rules for UI Design

رابط کاربری قبل از تجربه کاربری قرار دارد. رابط کاربری عاملی است که اگر رضایت کاربر را بدنبال داشته باشد تجربه کاربری خوبی هم بدنبال می‌آورد.

اکثر کمپانی‌های بزرگ به طراحی UI اهمیت زیادی می‌دهند و رابط کاربری محصولات خود را بصورت دوره‌ای؛ هم برای رفاه حال کاربران و هم برای جذاب‌تر شدن محیط اپلیکیشن یا سایت تغییر می‌دهند.

چند ماه گذشته هم شاهد تغییرات رابط کاربری پلی استور بودیم که در نتیجه آن هم بخش‌های جدیدی به این برنامه اضافه شد و هم باعث گردید فضای آن رنگ تازه‌ای بگیرد.

قوانینی که در ادامه می‌خوانید استاندارد‌هایی در طراحی رابط کاربری هستند و در توسعه هر نرم‌افزاری باید از آن‌ها پیروی شود.

طراحی تمام‌شمول رابط کاربری

وقتی که یک سایت طراحی می‌شود هر کاربری با هر وسیله‌ای و هر اتصالی ممکن است از آن بازدید کند. هنر یک طراح این است که سایت را هم برای کاربران دسکتاپ آماده‌سازی کند هم موبایل.

هنر طراح واسط کاربری این است که سایت در هر حالتی بارگذاری شود و سبک باشد؛ حال سرعت اینترنت کاربر بالا باشد یا پایین.

به زبان ساده‌تر رابط کاربری باید چندمنظوره یا تمام‌شمول باشد. به این معنا که هر کاربری علیرغم کوچک بودن صفحه نمایش یا سرعت پایین تبادل اطلاعات (سرعت اینترنت) بتواند از سایت یا برنامه استفاده کند.

شفافیت در طراحی رابط کاربری

مردم مشغله زیادی دارند! به اندازه‌ای وقت ندارند که بخواهند کاملا روی اپلیکیشن شما متمرکز شوند. پس باید تا جاییکه ممکن است اپلیکیشن یا وب سایت، شفاف و ساده باشد.

یکی از اشتباهات رایج در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن، استفاده از کلمات پیچیده‌ای است که هر کسی معنای آن‌را نمی‌داند.

همانطور که می‌دانید همه کاربران به زبان انگلیسی مسلط نیستند؛ اما برخی از واژگان آنقدر تکرار شده‌اند که اکثر مردم معنا و مفهوم آن را متوجه می‌شوند. در طراحی رابط کاربری هم دقیقا از همان کلمات باید استفاده شود.

از عبارات حرفه‌ای و تخصصی هرگز استفاده نکنید و به این فکر کنید که کاربر باید بتواند از اپلیکیشن، سایت یا نرم‌افزار، بسادگی بهره‌وری نماید.

عیب‌یابی مداوم محصول

مجموعه رابط کاربری را تحت نظر داشته باشید. بعد از هربار بروزرسانی ممکن است کاربران با خطاهایی در بارگذاری برنامه یا سایت روبه‌رو شوند. مسلما خودِ کاربر نمی‌تواند این خطا یا باگ‌ها را برطرف کند و تنها راهی که به ذهنش می‌رسد ترک محل است!!

این وظیفه خودِ سازنده است که بصورت مداوم برنامه را بررسی کرده و به رفع باگ یا خطاها بپردازد. در طول طراحی محصول می‌توان بخش‌هایی که خطا در آن‌ها محتمل‌تر است را زیرنظر گرفت و از همان ابتدا خود را برای رفع آن خطاها آماده کرد.

سازگاری و انعطاف رابط کاربری

سازگاری و انعطاف یعنی طراحی تک‌تک بخش‌ها طوریکه نه غافلگیر‌کننده باشند و نه عادت کردن به آن‌ها برای کاربر دشوار باشد. در یک کلام همه چیز مطابق با میل کاربر باشد.

اطمینان حاصل کنید که طراحی همه چیز مطابق با برنامه و آنچه انتظار می‌رود صورت می‌گیرد. لایه‌بندی سایت یا اپلیکیشن باید قابل اعتماد و یکنواخت باشد تا هیچ مشکلی در خلال کار، کاربر را غافلگیر نکند!

زمینه در رابط کاربری

زمینه یا محتوای رابط کاربری توانایی شما را در ترکیب ایده‌های قدیمی و تازه و سپس برقراری ارتباط آن‌ها را باهم، از راه خاص نشان می‌دهد.

یک طراح حرفه‌ای قادر است طرح تلفیقی از ایده‌های قدیمی و جدید خود را در قالب یک واسط کاربری تازه بکار برد، آن‌را با شرایط سایت یا اپلیکیشن تطبیق دهد و در نهایت از این طریق اطلاعات جامعی به کاربرانش ارائه نماید.

ابعاد عناصر رابط کاربری و مسافت بین آن‌ها

ابعاد هر بخش در رابط کاربری و فاصله بین همین بخش‌ها یکی از مسائل مهم در طراحی رابطه کاربری می‌باشد که باعث می‌شود بازدید‌کننده از دیدن این عناصر غافلگیر نشود.

البته که جذابیت این عناصر، رنگ و شکل هندسی آن‌‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است اما نباید باعث شود کاربر با دیدن این عناصر سردرگم شود.

رضایت‌بخشی تنظیمات پیش‌فرض برای کاربر

بسیاری از نرم افزار‌ها یا اپلیکیشن‌ها با اینکه قابلیت شخصی‌سازی دارند اما کاربر ترجیح می‌دهد بصورت پیش‌فرض از آن‌ها استفاده کند.

البته ممکن است این مورد به کمبود وقت و حوصله کاربر ربط داشته باشد اما خودِ اپلیکیشن هم باید تنظیمات پیش‌فرض رضایت بخشی داشته باشد که کاربر در آن دیگر نیازی به شخصی‌سازی بخش‌هایی مثل اعلانات نداشته باشد!

پس بعنوان یک طراح مطمئن شوید که تنظیمات پیش‌فرض برنامه برای عمده کاربران کافی و کاربردی است و با وجود آن؛ دیگر کاربر نیازی به تغییر این تنظیمات ندارد.

راهنمای کاربری

فرض کنید بتازگی وارد یک برنامه شده‌اید. هیچ آشنایی قبلی با عناصر این برنامه ندارید. ذهنتان پُر از سوال است اما کسی در محیط اپلیکیشن نیست که بایستد و به سوالات شما پاسخ دهد! این مشکلاتی که شما با آن مواجه هستید بزرگ‌ترین ضعف در طراحی رابط کاربری آن برنامه خواهد بود!

در بسیاری از اپلیکیشن‌های محبوب نظیر اینستاگرام بعد از نصب، آیکن‌هایی در صفحات و بخش‌های مختلف ظاهر می‌شوند که مثل یک راهنما؛ به کاربر شیوه استفاده از آن بخش را نشان می‌دهند.

اینستاگرام و هر برنامه دیگری که از این روش استفاده می‌کند به کاربر نشان داده‌اند که همیشه حواسشان به فعالیت‌های او است و اطلاعیه‌ها و پیغام‌هایی که مشاهده می‌کنند به دلیل همین نظارت دائمی می‌باشد.

قانون خاص شما چیست؟

هنر طراحی رابط کاربری پیوسته در حال تغییر است و هر طراح، رویکرد یا قانون خاص خود را در تلفیق تکنولوژی با اصول طراحی دارد. قانون شما در طراحی UI چیست؟ آیا از استاندارد‌های معرفی شده در کار خود پیروی می‌کنید؟

Source: medium

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *