تولد 10 سالگی اندروید

تولد 10 سالگی اندروید

گوشی های هوشمند را می توان چراغ های جادویی عصر جدید به شمار آورد که ابزارهای ارتباطی، سرگرمی، تصویربرداری و مهم تر از همه دانش بشری را در جیب ما قرار داده اند. یکی از پایه های توسعه این ابزارها سیستم عامل قدرتمند اندروید بوده که حالا مصادف با دهمین سالگرد عرضه آن است.

اندروید بر اساس هسته لینوکس و توسط شرکت «اندی روبین» توسعه یافت اما در سال ۲۰۰۵ و به قیمت ۵۰ میلیون دلار به گوگل واگذار شد. نکته جالب این است که در زمان عرضه اندروید در سال ۲۰۰۷ «اریک اشمیت» مدیر عامل وقت گوگل از اعضای هیئت مدیره اپل نیز بود؛ هرچند دو سال بعد و با افزایش رقابت میان این دو شرکت وی از سمت خود در هیئت مدیره اپل استعفا داد.

کمپانی تایوانی htc که این روزها حال و روز خوشی ندارد، ۱۰ سال قبل با عرضه موبایل G1 نام خود را در تاریخ فناوری ثبت کرد. G1 که «دریم» هم نامیده می شود، اولین اسمارت فونی بود که شکل و شمایل کلی سیستم عامل اندروید را به کاربران معرفی کرد.

یکی از نکات جالب در مورد این گوشی عدم برخوداری اندروید ۱.۰ از کیبورد مجازی لمسی بود و برای تایپ حتماً باید در حالت افقی از صفحه کلید فیزیکی استفاده می شد. شاید کیبورد زیر نمایشگر لولایی و ترکبال امروز ابتدایی به نظر برسد اما این ویژگی ها یک دهه قبل آینده نگرانه به نظر می رسید.

 

همزمان با کاهش تمایل کاربران به استفاده از موبایل های جاوا، سیمبین و حتی ویندوز فون، اندروید به لطف برورسانی های فشرده و قابلیت های جالب توجه به سرعت در حال تسخیر بازار بود، تا جایی که تنها سه سال پس معرفی G1 به محبوبترین سیستم عامل موبایل جهان تبدیل شد؛ عنوانی که به نظر نمی رسد به این زودی ها به رقیب دیگری واگذار کند.

یک دیدگاه در “تولد 10 سالگی اندروید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *