چگونه سیستم خود را ارتقا دهیم ؟

چگونه سیستم خود را ارتقا دهیم ؟

ارتقا سیستم خانگی یکی از آن کارهایی است که گاهی وقت ها ممکن است پردردسر و پرهزینه باشد. بیشتر مواقع می توان با انتخاب درست در تعویض قطعه ای خاص به هدف خود یعنی افزایش سرعت تا حد قابل قبول است دست پیدا کرد. در این جا باید ها و نباید ها که برای ارتقا سخت افزاری یا نرم افزاری با آن مواجه هستید بیان شده است.

motherboard

سرعت کامپیوتر شما واقعا چقدر است ؟

قبل از هر اقدامی باید بدانید که با چه مشکلی مواجه هستید . در ویندوز ۷ و ۸ شما می توانید با بررسی ساده ظرف چند دقیقه گزارشی از بخش ها ی مختلف پیدا کنید برای این کار به Control Panel بروید و performance information را انتخاب کنید و گزینه Run the assesment را بزنید اگر وجود نداشت Re-run assesment را بزنید و کارنامه ی کاملی از امتیاز بخش های مختلف را به شما نمایش می دهد.

performance information

در این تصویر مشاهده می کنید که هارد درایو سیستم خودم از همه کمتر امتیاز از ۵.۹ گرفته است که عملکردش از بقیه قسمت ها کند تر است. برای آنالیز دقیق تر نیز می توانید از نرم افزارهایی مثل Passmark performance test نیز استفاده کنید.

CPU

این قسمت قلب کامپیوتر شما است و عوض کردن آن تاثیر زیادی در سیستم شما میگذارد. با این حال تعویض آن نیز کار راحتی نیست و از طرفی گران قیمت ترین قسمت کامپیوتر است اما جدای از قیمت بیشتر مواقع نمی توانید از سی پی یو ای استفاده کنید که قبلا مادربورد چند سال پیش خریده اید. که باید مادربورد خودتان را نیز تعویض کنید و این یعنی هزینه بسیار زیاد.

RAM

پس از پردازنده ، رم بیشترین نقش را در سرعت اجرای سیستم دارد . رم ها عموما قیمت بالایی ندارند و باید تنها مطمئن شوید که سرعت رم های قبلی که میخواهید تعویض کنید با رم جدید یکی باشد ، اگر هم قصد دارید کل رم ها را تعویض کنید باید مطمئن شوید مادر بورد شما از چه سرعتی پشتیبانی می کند. به جای استفاده از یک رم ۲ گیگابایت و یک رم یک گیگ ، استفاده از دو رم دو گیگ بازده بیشتری دارد.

RAM

Hard Drive

تعویض هارد یکی از بی دردسر ترین قسمت ها می باشد. آسان ترین راه خرید یک هارد سریع متعارف با دور بالاست که قیمت چندانی هم ندارد. مثلا یک هارد دو ترابایتی ساتا با سرعت ۷۲۰۰ قیمتی حدود ۲۷۰ هزار تومان دارد. راه دیگر این است یک هارد SSD سریع بخرید. این هارد ها قیمت بالایی دارند و به مراتب سریع تر از هارد های HHD هستند.

hard_drive_western_digital_sata

VGA Card کارت گرافیک

اگر دوست دارید بازی های خود با آخرین کیفیت اجرا کنید برای ارتقای کارت گرافیک اغلب به دردسر می افتید چون که قیمت کارت گرافیک بسیار بالاست خصوصا انکه بیشتر کارت های گرافیکی به مادربورد های جدید و پاورهای قدرتمندی احتیاج دارند. می توان با هزینه اندکی بیشتر یک کارت گرافیک خوبی تهیه کرد . بخاطر داشته باشید که هنگام خرید کارت گرافیک مدل مادربورد خود را به فروشنده بگویید تا شما را راهنمایی کند.

newamdrad

ارتقای نرم افزاری سیستم عامل

وقتی قصد این را دارید که از سیستم عامل جدیدی در سیستم خودتان استفاده کنید مطمئن شوید که درایورهای مورد نیاز در سیسستم شما وجود دارید. با این حال نیز نیازی به نگرانی نیست چون اگر از ویندوز ۷ استفاده میکنیدو قصد ارتقا به ویندوز ۸ دارید بعید است با مشکلی مواجه شوید . داشتن چند سیستم عامل شاید از نظر ظاهر جالب باشد اما فضای زیادی از سیستم را در اختیار می گیرد.

6 دیدگاه در “چگونه سیستم خود را ارتقا دهیم ؟

  1. وقتی قصد این را دارید که از سیستم عامل جدیدی در سیستم خودتان استفاده کنید مطمئن شوید که درایورهای مورد نیاز در سیسستم شما وجود دارید. با این حال نیز نیازی به نگرانی نیست چون اگر از ویندوز ۷ استفاده میکنیدو قصد ارتقا به ویندوز ۸ دارید بعید است با مشکلی مواجه شوید . داشتن چند سیستم عامل شاید از نظر ظاهر جالب باشد اما فضای زیادی از سیستم را در اختیار می گیرد.
    جالبه

  2. اطلاعات خوبی بود اما کامپیوتر های خانگی دیگه خیلی مورد استفاده در منازل نیستن بیشتر در سازمان ها استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *