پوست انعطاف‌ پذیر و حس لامسه وارد دنیای ربات ها شد!

پوست انعطاف‌ پذیر و حس لامسه وارد دنیای ربات ها شد!

محققان دانشگاه‌های واشینگتن و UCLA پس از تلاش برای ساخت نوعی پوست انعطاف پذیر موفق شدند به ربات حس لامسه ببخشند. این تیم تحقیقاتی امیدوار است از این فناوری در عرصه پزشکی استفاده کند.

این پوست خاصیت ارتجاعی دارد و بر روی هر یک از اعضای ربات‌ها کشیده و یا پیچانده می‌شود و حین بریدن و دریافت اشیا می‌تواند لرزش را احساس کند؛ ضمن آنکه حسگرهای این پوست قابلیت دریافت حس کشش و فشار را دارد.

تیم تحقیقاتی دانشگاه واشینگتن درباره ساز و کار این پوست انعطاف‌ پذیر گفته است: «زمانی که انگشت ربات در یک سطح حرکت می‌کند، مایع فلزی درون کانال‌های مارپیچی که داخل پوست ربات تعبیه شده از طرف دیگر فشرده می‌شود و جریان الکتریکی ایجاد شده در نهایت حس لامسه (لرزش، فشار و غیره) را به ربات منتقل می‌کند».

پروفسور جاناتان پوسنر، استاد مهندسی مکانیک و مدیر این پروژه درباره این پوست انعطاف‌پذیر اظهار داشت: «این دستاورد مهم، ربات را قادر می‌سازد در کارهایی چون خنثی‌سازی بمب یا اعمال جراحی که به حس لامسه دقیقی نیاز دارند، بهترین عملکرد را از خود نشان دهد».

شایان ذکر است؛ دانشمندان امیدوارند در آینده نزدیک بتوانند از این فناوری برای تولید انگشتان و دستان مصنوعی بهره ببرند.

11 دیدگاه در “پوست انعطاف‌ پذیر و حس لامسه وارد دنیای ربات ها شد!

  1. پروفسور جاناتان پوسنر، استاد مهندسی مکانیک و مدیر این پروژه درباره این پوست انعطاف‌پذیر اظهار داشت: «این دستاورد مهم، ربات را قادر می‌سازد در کارهایی چون خنثی‌سازی بمب یا اعمال جراحی که به حس لامسه دقیقی نیاز دارند، بهترین عملکرد را از خود نشان دهد».

    واقعا عالیه

  2. فک میکنم دیگه برای انجام خیلی از کارها در آینده نیاز به نیروی انسانی نباشد از ربات ها استفاده کنیم.

  3. مجهز شدن ربات ها به حس لامسه باعث میشه که در بسیاری از امور به جای نیروی انسانی ازین ربات ها استفاده شود.

  4. با داشتن حس لامسه ربات ها در انجام خیلی از امور سخت میتونن به کمک نیروی انسانی بیایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *