نرم افزار موبایل

اپلیکیشن (Application) نوعی نرم‌افزار کامپیوتری است که برای استفادۀ کاربر نهایی (End-User) طراحی می‌شود. اکثر نرم‌افزارهایی که ما روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم شامل این تعریف می‌شوند و تنها سیستم عامل­ها و یا زبان‌های برنامه ­نویسی جزء اپلیکیشن‌ها محسوب نمی‌شوند.

تبلت­ ها و موبایل­ های هوشمند هم مانند هر کامپیوتری دارای نرم ­افزارهای مختلف هستند. در بازار نرم­ افزارهای موبایل، اصطلاح”اپلیکیشن” یا به اختصار App بیشتر از واژه ­ی نرم­ افزار جا افتاده است و این اصطلاح دقیقا همان معنای نرم­ افزار کاربردی را می­دهد.

شما برای دانلود و استفاده کردن از یک برنامه، به یک موبایل هوشمند و یا هر دستگاه قابل حمل دیگری که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد، نیاز دارید. تمامی برنامه‌ها روی تمامی دستگاه‌های قابل حمل کار نمی‌کنند و باید در هنگام خرید به سیستم عامل دستگاهی که می‌خرید هم فکر کنید. هر یک از سیستم عامل‌های Android، iOS و Windows Phone فروشگاه مخصوص برنامه‌های خود را در اینترنت دارند. شما می‌توانید در این فروشگاه‌ها به دنبال برنامه مورد نظر خود بگردید و آن را دانلود و نصب نمایید.

آیا می­دانید؟ تاکنون بیش از 100.000.000.000 اپلیکیشن توسط کاربران موبایل­ های هوشمند دانلود و نصب شده است

فروشگاه اپل (App Store) یک سایت توزیع نرم‌افزار دیجیتال برای سیستم عامل iOS است که توسعه و نگهداری آن توسط شرکت اپل انجام می‌شود. این سرویس از جولای 2008 راه ­اندازی شده و اکنون حاوی بیش از 1.200.000 برنامه و بازی می­باشد.

گوگل پِلِی (Google Play‏) یک سرویس پخش دیجیتال محتوای چندرسانه‌ای از شرکت گوگل است و خدمات آن از طریق برنامه موبایل Play Store در موبایل­ ها و تبلت‌های اندرویدی و تلویزیون‌های گوگلی (Google TV) ، در دسترس می باشد. این سرویس در ماه مارس ۲۰۱۲ معرفی شد و طبق آخرین آمار بیش از 1.300.000 برنامه و بازی را در خود جای داده است.

فروشگاه ویندوز فون (Windows Phone Store) سرویسی است که توسط مایکروسافت برای سیستم عامل ویندوز فون (Windows Phone) عرضه می‌شود. طبق آمار مایکروسافت، فروشگاه ویندوزفون در حال حاضر شامل بیش از 000،300 برنامه و بازی متنوع است.

البته اپلیکیشن­ها محدود به موبایل ­ها و تبلت­ ها نیستند و در بسیاری از لوازم دیگر نیز استفاده می­شوند. برای مثال امروزه تلویزیون­ هایی تولید می­شوند که تحت سیستم عامل اندروید بوده و از اپلیکیشن ­های نوشته شده برای اندروید استفاده می­کنند. یا بسیاری دیگر از لوازم منزل مانند یخچال و لباس­شوئی و ظرف­شوئی و … اپلیکیشن خاص خود را دارند. حتی امکان کنترل رفت آمدهای خانه و دفتر کار، یا تنظیم نور و دمای محیط با استفاده از اپلیکیشن­ها هم فراهم آمده است.

گوگل تاکنون بیش از 4 میلیارد دلار در حوزه خانه­های هوشمند (Smart Home) هزینه کرده است.

شرکت اپل، سخت­ افزاری تحت عنوان iBaby ساخته است که در بالای تخت نوزادان نصب می­شود و حرکات آنها را زیر نظر می­گیرد؛ با بیدار شدنشان به والدین آنها اطلاع می­دهد و بنابر تشخیص والدین با کودک صحبت می­کند، موسیقی پخش می­کند و یا امکان صحبت والدین با فرزند را بوجود می ­آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *