مردم لندن از اوبر به علت نشت اطلاعاتشان شکایت کردند

مردم لندن از اوبر به علت نشت اطلاعاتشان شکایت کردند

در پی تایید هک شدن اوبر در سال ۲۰۱۶ که منجر به نشت اطلاعات ۵۷ میلیون کاربر و راننده این اپلیکیشن شد، کاربران لندنی از اوبر شکایت کردند.

بیش از ۱۰ کاربر Uber در انگلیس و یک گروه از رانندگان با مشورت شرکت حقوقی Leigh Day (یکی از معروف‌ترین شرکت‌های حقوقی در لندن) به علت نشت اطلاعات شکایت کردند.

چند روز پیش اوبر تأیید کرد که اکتبر سال ۲۰۱۶، هکر‌ها موفق شدند به سرورهای این کمپانی نفوذ کنند و اطلاعات ۵۷ میلیون حساب کاربری را سرقت کنند. در پی هک شدن Uber، جو سالیوان رئیس بخش امنیت این شرکت به همراه یکی از معاونانش از اوبر اخراج شدند.

در این حمله هکری اطلاعات شخصی بیش از ۵۰ میلیون مشترک و ۷ میلیون راننده نشت پیدا کرده است که از میان اطلاعات ۷ میلیون راننده، شماره گواهینامه ۶۰۰ هزار نفر از رانندگان نیز جزو اطلاعات به‌ سرقت‌ رفته بوده است.

Uber اعلام کرد که کارمندان اخراج‌شده‌اش برای جلوگیری از افشای اطلاعات توسط هکر‌ها، ۱۰۰ هزار دلار حق‌السکوت پرداخت کرده‌اند.

طبق اعلام خبرگزاری بیزنس اینسایدر، اطلاعات حدود ۲.۷ میلیون کاربر انگلیسی در ماجرای هک شدن اوبر دزدیده شده است. شین هامبر یکی از روسای شرکت حقوق Leigh Day گفت:

این شرکت در گام اول از طرف موکلانش نامه‌ای به Uber ارسال کرده است. در این نامه ۲۶ سوال مطرح شده است از جمله اینکه آیا Uber شواهدی دارد که کسی به داده‌های مشتریان اوبر دسترسی پیدا کرده است؟ یا اینکه چه مقدار هزینه به هکر‌ها پرداخت شده و جزئیات این هک چه بوده است؟

وی ادامه داد:

این کار در مراحل اولیه است و هنوز این شرکت حقوقی هیچ ادعای رسمی در خصوص ماجرای هک شدن اوبر ندارد. ما فعلا تنها سعی می‌کنیم تا از طریق ارسال این نامه اطلاعات بیشتری در رابطه با این هک پیدا کنیم.

هامبر با بیان اینکه ادعای قانونی علیه اوبر بستگی به پاسخ این شرکت به سوالات مطرح شده دارد، تصریح کرد:

اگر اطلاعات خصوصی و محرمانه کاربران و رانندگان مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد، این مورد نقض قانون حفاظت از داده‌ها به حساب می‌آید و موکلان ما در این خصوص ادعای خسارت خواهند کرد و شرکت اوبر در صورت محکومیت در دادگاه باید نسبت به جبران خسارت اقدام کند.

اوبر اعلام کرده که هکر‌ها در این حمله به آدرس‌های ایمیل، نام و شماره‌های تلفن کاربران دسترسی پیدا کردند.

شایان ذکر است؛ دارا خسروشاهی، مدیر اجرایی جدید این شرکت، به دلیل این اتفاق عذرخواهی و جو سالیوان را اخراج کرد. این در حالی است که وال استریت ژورنال در مطلبی نوشته خسروشاهی هنگامی که در ماه اوت کار مدیریت اوبر را تحویل گرفت، از این هک اطلاع داشت.

منبع: businessinsider

17 دیدگاه در “مردم لندن از اوبر به علت نشت اطلاعاتشان شکایت کردند

  1. اینکه به ایمیل 57 میلیون کاربر دسترسی پیدا کردن خیلی بده حق دارن نگران باشن

  2. اینکه نتونسته ازاطلاعات کاربران محافظت کنه یعنی به لحاظ امنیتی دارای ضعف بوده و کاربرانی که حسابشون هک شده حق دارن که خواهان خسارت باشند.

  3. چرا کاربرایی که حسابشون هک شده رو در جریان قرار نداده جای تعجب داره واقعا!

  4. از سیستم امنیتی خیلی پایینی برخوردار بوده که هکر ها به راحتی تونستن حساب این همه کاربر را هک کنن

  5. خیلی بده کمپانی های این چنینی بایداز سیستم های امنیتی مچهز تری برخوردار باشند.

  6. هک شدن نزدیک به 60 میلیون حساب کاربری واسه یه کمپانی خیلی بده حق کاربران هست که شکایت کنن!

  7. چنین استارت آپ هایی باید حتما مجهز به سیستم های امنیتی قوی باشن اینکه نزدیک به 60 میلیون حساب کاربری مشترکانشون هک شده برای وجهه این کمپانی اصلا خوب نیست.

  8. اوبر و فیسبوک این اواخر با افشای اطلاعات کاربری کاربرانشان موجب بی اعتمادی نسبت به خودشان شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *