مایکروسافت و نمایندگان مجلس به معترضان کارمزد گزاف اپ استور پیوستند

مایکروسافت و نمایندگان مجلس به معترضان کارمزد گزاف اپ استور پیوستند

رئیس کمیته ضد انحصار مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا اخیرا در مصاحبه‌ای هزینه‌ها در اپ استور را «دزدی سر گردنه» عنوان کرده. علاوه بر این کمیته، مایکروسافت نیز اپل را به علت سیاست‌های اپ استور مورد انتقاد قرار داده است.

اپ استور نقش بالایی در اقتصاد آمریکا دارد، موضوعی که اپل سعی دارد با تمرکز روی آن، انتقادها را کاهش دهد اما کسب ۱۵ تا ۳۰ درصد درآمد حاصل از فروش درون اپلیکیشن‌ تبدیل به موضوع داغ این روزها شده است. اپل دستورالعملی برای توسعه‌دهندگان درنظر گرفته که آن‌ها را از تشویق کاربران برای دور زدن اشتراک در اپ استور، منع کرده است.

چند روز پیش گزارشی منتشر شد که بر اساس آن، اپل اپلیکیشن ایمیل «Hey» را به علت عدم وجود گزینه‌ای برای خرید درون برنامه‌ای، تهدید به حذف از اپ استور کرده بود. حالا اخیرا رئیس کمیته ضد انحصار مجلس نمایندگان، «دیوید سیسیلین» مصاحبه‌ای انجام داده است. سیسیلین در این مصاحبه اعلام کرده:

«به علت قدرت بالایی که اپل در بازار دارد، می‌تواند هزینه‌های گزافی دریافت کند که همان دزدی سر گردنه است. اپل توسعه‌دهندگان را تهدید می‌کند که ۳۰ درآمدتان را پرداخت کنید یا امکان دسترسی به بازار را نخواهید داشت. این سیاست توسعه‌دهندگان کوچکی که نمی‌توانند درآمد بالایی داشته باشند را نابود می‌کند.

اگر واقعا در بازار رقابت وجود داشته باشد، چنین موضوعی رخ نمی‌دهد. این یک مشکل واقعی است که نتیجه مستقیم یک قدرت عظیم در بازار است، در حقیقت اپل نگهبان دروازه این توسعه‌دهندگان است.»

اپ استور

 

در حالی که اپل سازنده پلتفرم و دستگاه‌هایی است که می‌توانند از اپلیکیشن‌ها استفاده کنند، سیسیلین اعتقاد دارد که این شرکت برای خدمات خود نباید چنین هزینه بالایی دریافت کند:

«شما نمی‌توانید به راحتی به فردی که تنها یک سیستم یا محصولی را اختراع کرده، اجازه دهید که همچنان از قدرت انحصاری خود لذت ببرد. این خلاف قوانین ما است و همچنین یک رویکرد ناعادلانه برای توسعه‌دهندگان و استارتاپ‌های جدید به حساب می‌آید، همچنین به مصرف‌کننده آسیب می‌زند.»

مقامات در ایالات متحده آمریکا در حال تحقیق پیرامون اپ استور هستند و به گفته سیسیلین، تحقیقات ضد انحصار در آینده نزدیک به پایان می‌رسند. این کمیته قصد دارد از مدیرعاملان شرکت‌های بزرگ شهادت بگیرد.

علاوه بر سیسیلین، مایکروسافت نیز سیاست‌های اپل را نقد کرده است. مدیر این شرکت، «برد اسمیت» در بیانیه‌ای اعلام کرده:

«آن‌‌ها الزاماتی را ایجاد کرده‌اند که بطور فزاینده می‌گوید که تنها راه برای رسیدن به پلتفرم ما، عبور از دروازه‌ای است که خودمان خلق کرده‌ایم. در بعضی موارد، آن‌ها عوارض بالایی دریافت می‌کنند و شما باید ۳۰ درصد از درآمد خود را به آن‌ها پرداخت کنید.»

اسمیت به صورت مستقیم به اپل اشاره نکرده، اما اپل تنها کمپانی است که ۳۰ درصد از فروش را دریافت می‌کند. در حالی چنین موضوعی مطرح می‌شود که مایکروسافت نقش بالایی در درآمد اپل دارد، چرا که ردموندی‌ها برای فروش اشتراک مایکروسافت ۳۶۵ در اپ استور باید به این شرکت هزینه پرداخت کنند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *