لوزالمعده مصنوعی که با کمک یک اپلیکیشن، دیابت را کنترل می کند

لوزالمعده مصنوعی که با کمک یک اپلیکیشن، دیابت را کنترل می کند

افرادی که دیابت نوع 1 دارند، دائماً باید میزان قند خون خود را اندازه گرفته و در صورت نیاز مقدار مشخصی از انسولین را تزریق نمایند. این فرآیند بسیار دشوار است و همچنین تزریق مقدار دُز اشتباه انسولین، می تواند عواقب بسیار خطرناکی را برای شخص به دنبال داشته باشد. به تازگی محققان موفق به ساخت یک لوز المعده مصنوعی شده اند که به کمک الگوریتمی در یک اپ ویژه تلفن هوشمند کاربر، می تواند مقدار مشخصی از انسولین را به بدن شخص تزریق نماید.

اپ موبایل مذکور به پانکراس مصنوعی (یا بهتر است بگوییم پمپ انسولین یا پایشگر قند خون) بر اساس فعالیت های شخص، وعده های غذایی صرف شده و الگوی خواب کاربر دستور می دهد که مقدار مشخصی از گلوکز را آزاد نماید. این اپ همچنین به مرور نحوه کنترل میزان انسولین مورد نیاز کاربر را یاد می گیرد و موجب می شود پانکراس مصنوعی، شبیه به این عضو در بدن یک فرد بدون دیابت عمل کند.

نمایی از لوزالمعده

گفتنی است نتیجه 12 هفته آزمایش این عضو مصنوعی، تاکنون رضایت بخش بوده و بهبودهای فوق العاده ای از جمله کاهش سطح هموگلوبین و نیز کاهش نیاز به بررسی سطح گلوکز خون را به دنبال داشته.

این لوزالمعده مصنوعی، قبل از عرضه عمومی باید همچنان آزمایش های بسیاری را سپری نماید و تأییدیه های قانونی مورد نیاز را نیز دریافت کند. در نهایت امید می رود این فناوری بتواند تا حد زیادی، نگرانی های افراد دیابتی را کاهش دهد.

 

ممکن است به مطالب زیر علاقه مند باشید:

    با بیماری قند یا دیابت بیشتر آشنا شویم [بخش اول]
    با بیماری قند یا دیابت بیشتر آشنا شویم [بخش دوم]
    استفاده از بافت های پوست مصنوعی دستکاری شده برای کنترل دیابت
    احتمال درمان دیابت نوع 1 با استفاده از سلول های بنیادی

منبع:
engadget

12 دیدگاه در “لوزالمعده مصنوعی که با کمک یک اپلیکیشن، دیابت را کنترل می کند

  1. واقعا امیدواریم این فناوری بتونه نگرانی افراد دیابتی رو تا حد زیادی بر طرف کنه.

  2. کاش با این روش قند بیماران دیابتی رو کنترل کرد قبل از اینکه این بیماران دچار آسیب های کلیوی و بینایی بشوند.

  3. امیدواریم که بشود ار این طریق به مبتلایان دیابت یا همان بیماری خاموش قرن کمک زیادی شود.

  4. بیماران دیابتی نوع 2 هم میتونن از این لوزالمعده استفاده کنند منظورم کسانی که انسلین تزریق نمیکنن فقط دارو مصرف میکنند.!

  5. فقط برای بیماران دیابتی نوع 1 قابل استفاده است بیماران نوع 2 که از انسلین استفاده نمیکنند هم میتونن از این لوز المعده استفاده کنن؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *