فیسبوک درصدد ساخت تراشه اختصاصی است

فیسبوک درصدد ساخت تراشه اختصاصی است

به‌ نظر می‌رسد که فیسبوک برای ساخت محصولات سخت‌افزاری و مرتبط با هوش مصنوعی، قصد دارد تراشه‌ی اختصاصی توسعه دهد.

بر اساس اظهارات منابع آگاه و فهرست منتشرشده از مشاغل مورد نیاز، فیسبوک به‌منظور طراحی تراشه‌ی اختصاصی خود در حال گردآوری تیمی از متخصصان است. این شبکه‌ی اجتماعی با این اقدام به جمع شرکت‌هایی می‌پیوندد که با هدف کاهش وابستگی به سازندگان تراشه همچون اینتل و کوالکام مشغول تولید تراشه‌ی اختصاصی هستند.

بر اساس فهرستی از مشاغل که در وب‌سایت فیسبوک منتشر شده است، این شبکه‌ی اجتماعی به‌ دنبال استخدام مدیری برای «ساخت یک سیستم روی یک تراشه (SOC) یا یک مدار مجتمع با کاربرد خاصِ (ASIC) دوطرفه، فرم‌ور و سازمان توسعه‌ی درایور است».این‌طور که به‌ نظر می‌رسد، تلاش‌های فیسبوک هنوز در مراحل اولیه است.

این شرکت مستقر در منلو پارک کالیفرنیا با این اقدام خود به دیگر غول‌های فناوری که در پی توسعه‌ی تراشه‌ی اختصاصی هستند، می‌پیوندد. در سال ۲۰۱۰، اپل عرضه‌ی تراشه‌های اختصاصی خود را آغاز کرد و در حال حاضر از آن‌ها در ساخت طیف گسترده‌ای از محصولات خود بهره می‌گیرد. گوگل نیز در اقدامی مشابه، تراشه‌ی اختصاصی هوش مصنوعی خود را توسعه داده است.

فیسبوک می‌تواند با استفاده از چنین تراشه‌هایی به تجهیز دستگاه‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزار هوش مصنوعی و سرورها در مراکز داده‌ی خود بپردازد. این شرکت ماه آینده آکیولس گو، هدست ۲۰۰ دلاری واقعیت مجازی و مستقل را که از پردازنده‌ی کوالکام بهره می‌گیرد، عرضه خواهد کرد و در حال حاضر مشغول کار روی طیفی از اسپیکرهای هوشمند است. نسل‌های آتی این دستگاه‌ها می‌توانند با به‌کارگیری تراشه‌های سفارشی بهبود قابل ملاحظه‌ای پیدا کنند. این شبکه‌ی اجتماعی با بهره‌گیری از پردازنده‌های ساخت خود نظارت بهتری روی توسعه‌ی محصولات خواهد داشت و به نحو مناسب‌تری نرم‌افزار و سخت‌افزار را با یکدیگر یکپارچه خواهد کرد. با این حال فیسبوک تاکنون درباره‌ی این خبر واکنشی نشان نداده است.

سیستم روی یک تراشه، نوعی نیمه‌رسانا محسوب می‌شود و حاوی چندین قطعه‌ی مجزا است که روی یک قطعه سیلیکون سوار شده‌اند. این نوع تراشه‌ها ابعاد بسیار کوچک و بهینگی بالایی در مصرف انرژی دارند و به همین دلیل معمولا در دستگاه‌های موبایل به‌ کار برده می‌شوند. در واقع عملکردهای اصلی اغلب گوشی‌های هوشمند از سوی سیستم‌های روی یک تراشه تأمین می‌شود.

یک مدار مجتمع با کاربرد خاص، تراشه‌ای است که برای هدف محدودی طراحی می‌شود. چنین قطعاتی معمولا بیشترین سرعت و بهینگی را در اجرای یک نرم‌افزار به‌خصوص دارند. با این حال، نقطه ‌ضعف آن‌ها محدودیت کارکرد است و در صورتی که ظرفیت کار یا نرم‌افزار تکامل یابد احتمال دارد که با گذشت زمان بلااستفاده شوند. امروزه معدن‌کاوان ارزهای دیجیتالو به‌خصوص بیت‌کوین، به‌صورت گسترده چنین سخت‌افزارهای را برای ارزکاوی مورد استفاده قرار می‌دهند.

هنوز مشخص نیست که فیسبوک به‌جز عرصه‌ی گسترده‌ی هوش مصنوعی، خواستار استفاده از این تراشه‌ها در چه زمینه‌ی دیگری است. در فهرست مشاغل منتشرشده آمده است که فیسبوک نیازمند «متخصصانی برای ساخت گزینه‌های سفارشی با هدف کاربردهای چندگانه شامل هوش مصنوعی یا یادگیری ماشین است.» این مسئله نشان می‌دهد که تراشه‌ی مورد نظر احتمالا با تمرکز بر پردازنده‌ای برای وظایف هوش مصنوعی توسعه داده خواهد شد.

 منبع : زومیت
 

یک دیدگاه در “فیسبوک درصدد ساخت تراشه اختصاصی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *