فناوری شناسایی صورت چه مشکلاتی دارد؟

فناوری شناسایی صورت چه مشکلاتی دارد؟

هرچند استفاده از فناوری شناسایی صورت در آمریکا توسط مراجع قضایی تایید شده و پلیس نیز در بعضی ایالت ها و شهرها از آن استفاده می‌کند، اما آزمایش جدید نشان می دهد این سیستم ها چندان معتبر نیستند و حتی ممکن است که سیاستمداران را با مجرمان اشتباه بگیرند.
موسسه غیرانتفاعی american civil liberties unionنرم افزار شناسایی صورت به نام Rekognition را آزمایش کرده است.  طی آزمایش از هر پنج نفر یک نفر را اشتباه شناسایی کرده است.  در این آزمایش تصاویر نماینده مجلس با مخزنی از عکس‌های مجرمان تطبیق داده شدند .
این فرآیند شناسایی حداقل در ۲۰۰ سازمان پلیس در سراسر آمریکا به طور معمول اجرا می‌شود و در همه این سازمان ها نرم افزار  Rekognition مورد استفاده است. به طور مشابه در سال ۲۰۱۸ میلادی هنگامی که آزمایش روی نرم‌افزار آمازون انجام شد این ابزار ۲۸ نماینده را اشتباهی شناسایی کرد که بسیاری از آنها رنگین پوست بودند . به نوشته تایمز این آزمایش مهر تاییدی بر درخواست قانون گذاران کالیفرنیایی جهت محدود کردن موارد استفاده فناوری شناسایی صورت در حوزه پلیس است.

سیستم شناسایی صورت (انگلیسی: facial recognition system) یک تکنولوژی توانا در شناسایی و تأیید یک فرد از یک عکس دیجیتالی یا ویدئو می‌باشد. سیستم تشخیص چهره، سیستمی است که بر اساس تکنولوژی هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری عمیق (Deep Learning) قادر به شناسایی چهره افراد با دقت بالا می‌باشد. در بازشناخت تصویر یک چهره، تصویر ورودی با توجه به اطلاعات موجود در بانک اطلاعات، مورد شناسایی قرار می‌گیرد. این بانک شامل مشخصاتی از تصویر چهره افراد شناسایی شده‌است.

در حالی که در ابتدا با داشتن یک فرم کاربردی کامپیوتری، در زمان‌های اخیر با سایر انواع تکنولوژی مانند روباتیک، بسیاری از کاربردهای آن مشاهده شده‌است. به‌طور معمول به عنوان کنترل دسترسی در سیستم‌های امنیتی استفاده می‌شود و می‌تواند با سایر بیومتریک‌ها مانند سیستم‌های تشخیص اثر انگشت یا سیستم‌های تشخیص چشم، مقایسه شود. اگر چه دقت تشخیص چهره خوب است زیرا تشخیص عنبیه و تشخیص اثر انگشت است، به‌طور گسترده‌ای به دلیل فرایند بدون تماس و غیر تهاجمی آن به کار می‌رود.اخیراً، آن را تبدیل به یک شناسایی تجاری و ابزار بازاریابی برنامه‌های دیگر شامل تعامل پیشرفته انسان و کامپیوتر، نظارت تصویری، نمایه سازی خودکار تصاویر و پایگاه داده‌های ویدئویی می‌باشد.

منبع:  likephp.ir و ویکی پدیا

2 دیدگاه در “فناوری شناسایی صورت چه مشکلاتی دارد؟

  1. ممکنه دو نفر شباهت بیش از اندازه ای به هم داشته باشن در اون صورت چی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *