عمر باتری موبایل را با این چند ترفند افزایش دهید

عمر باتری موبایل را با این چند ترفند افزایش دهید

عمر باتری موبایل
عمر باتری موبایل

 

عمر باتری موبایل را با این چند ترفند افزایش دهید

افزایش عمر باتری موبایل با رعایت چند قانون اساسی امکان پذیر است. برای افزایش طول عمر باتری و شارژدهی بیشتر موبایل کافی ست مواردی را که در ادامه ذکر می کنیم، انجام دهید تا دیگر نگران خالی شدن باتری گوشی  و کاهش عمر باتری موبایل خود نباشید!

اسرار بسیاری در مورد نوع رفتار ما با تلفن های هوشمند، تبلت ها و لپ تاپ ها برای افزایش طول عمر باتری آنها وجود دارد. معمول ترین مورد، شارژ کامل گوشی در صورت خالی شدن باتری، از ۰ درصد تا ۱۰۰ درصد است. علاوه بر این، شاید شنیده باشید که باتری ها یک حافظه مخصوص دارند و «هرگز» نباید سلول ها را به میزانی کم شارژ کرد.

با در نظر گرفتن فناوری باتری های قدیمی تر که در گوشی های جدید پیدا نمی شوند، باید گفت تمام موارد بالا نادرست هستند. در ادامه می خواهیم یک بار برای همیشه، این مسئله را بررسی کرده و بهترین روش ها را برای افزایش عمر باتری موبایل بررسی کنیم.

دوره های شارژ، تعیین کننده طول عمر باتری هستند

شما دوست دارید دستگاه تان تا جای ممکن کار کند؛ ضمانت شرکت های مختلف تا زمانی که کار نادرستی با آن انجام نداده باشید، اعنبار دارند. بیشترین استفاده از باتری و پولی که پرداخت کرده اید، موضوعی بسیار مهم است.

باتری های قابل شارژ، بخشی از ظرفیت خود را به آرامی از دست می دهند؛ حتی اگر شما از آنها استفاده نکنید. هنگام استفاده معمولی از دستگاه، معمولا متوجه این کاهش ظرفیت در سال اول خواهید شد.

بخوانید: پیش بینی زمان اتمام شارژ باتری

«سیکل های شارژ باتری» معیاری است که سازندگان از آن برای مشخص کردن عمر باتری استفاده می کنند. یک دوره شارژ به این صورت تعریف می شود که باتری از ۰ تا ۱۰۰ درصد شارژ شده و سپس شارژ آن تا ۰ درصد تخلیه شود. تعداد سیکل های شارژ مورد انتظار به شما می گویند که باتری، چه تعداد دوره کامل را پیش از آنکه از ظرفیتش کاسته شود، مدیریت می کند.

باتری های لیتیوم-یونی در اغلب محصولات تکنولوژیک قابل شارژ امروزی استفاده می شوند. شما برخی انواع باتری های لیتیوم-یونی را می توانید در گوشی های موبایل، بخارسازها، لپ تاپ ها، خودروهای تسلا و حتی اره برقی ها پیدا کنید. ۱۸۶۵۰، محبوب ترین نوع از باتری های لیتیوم-یونی است. این باتری می تواند قبل از اینکه ظرفیت آن بین ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش پیدا کند، ۳۰۰ تا ۵۰۰ دوره شارژ را تحمل کند.

پادشاه باتری های قابل شارژ: لیتیوم-یون

گوشی های هوشمند و تبلت ها از نوع خاصی از باتری های لیتیوم-یونی به اسم «لیتیوم-یون پلمیر» یا Li-Poly استفاده می کنند. این نوع از باتری های لیتیوم-یونی، ایمن تر و کوچکتر بوده و حتی سریع تر شارژ می شوند. البته، قوانین مربوط به طول عمر باتری در مورد هر دو نوع صادق است.

یکی از فاکتورها در زیاد شدن سرعت کاهش ظرفیت باتری های لیتیوم-یونی، شارژ بیشتر از ۸۰ درصد و کمتر شدن شارژ از ۲۰ درصد است. هرچه به شارژ ۱۰۰ درصد نزدیک تر می شوید، واکنش های شیمیایی که به ایجاد مشکل منتهی می شوند، سریع تر رخ خواهند داد.

هرچند، اگر صاحب یکی از خودروهای تسلا هستید نیازی به نگرانی نیست زیرا سازندگان، میزان شارژ حداکثر را به صورت پیش فرض محدود کرده اند. شارژها و تخلیه های جزئی که با یکدیگر ترکیب شده و به ۱۰۰ درصد می رسند، یک سیکل محسوب خواهند شد. در این صورت، اگر شما همواره موبایل خود را از ۲۰ درصد تا ۸۰ درصد شارژ کنید، مطالعات از رسیدن به هزار سیکل شارژ (تقریبا سه سال شارژ روزانه) خبر دارند؛ پیش از آنکه میزان قابل توجهی از ظرفیت باتری کاسته شود.

 

هنگام شارژ گوشی، بازی نکنید

دمای پایین تر از ۳۲ درجه فارنهایت (۰ درجه سلسیوس) و بالاتر از ۱۵۸ درجه فارنهایت (۷۰ درجه سلسیوس)، سرعت کاهش ظرفیت باتری های لیتیوم-یونی را افزایش می دهد. قرار دادن موبایل در خودرو زیر نور مستقیم خورشید یا گذاشتن گوشی در فریزر برای مدتی طولانی، از کارهایی هستند که برخی افراد به انجام آن عادت کرده اند!

همچنین، شارژ گوشی و انجام هم زمان هر کار سنگینی مثل تماشای ویدیو در یوتیوب یا اجرای بازی ها، به هیچ وجه توصیه نمی شود. ولتاژ یا دمای بالا، بدترین وضعیتی است که عمر باتری موبایل شما می تواند در آن قرار گیرد.

بخوانید: از کجا بفهمیم باتری آیفون سالم است؟

از طرفی، در اثر این کار ممکن است با چیزی به اسم دوره های شارژ کوچک رو به رو شوید؛ اتفاقی که تاثیری منفی بر طول عمر باتری خواهد گذاشت. در این حالت، برخی بخش های باتری در مقایسه با سایر قسمت ها وارد سیکل های شارژ بیشتر شده و در نهایت موجب کهنه شدن باتری می شود. در نتیجه این اتفاق نیز سلول های باتری، آسیب دیده و در شرایطی که دستگاه، باتری را به صورت «شارژ شده» نمایش می دهد، موبایل شما خاموش خواهد شد.

مشابه آنچه پیش تر گفته شد، سعی کنید از تکنولوژی های شارژ سریع برای شارژ گوشی در طول شب استفاده نکنید زیرا این حالت می تواند گوشی را در موقعیتی با دمای بالا قرار دهد. فناوری فست شارژ برای شارژ دستگاه در بازه های زمانی کوتاه مثل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در نظر گرفته می شود؛ نه شارژ آن از ۰ تا ۱۰۰ درصد. به علاوه، زمانی که شارژ باتری های لیتیوم-یونی به ۱۰۰ درصد می رسد، ظرفیت آنها با سرعت بیشتری کاهش پیدا می کند؛ در این صورت می توان گفت هرچه کمتر بگذارید شارژ به ۱۰۰ درصد برسد، بهتر خواهد بود.

ظاهرا سامسونگ تنها شرکتی است که با اضافه کردن گزینه ای مخصوص در تنظیمات گوشی و تبلت های خود برای غیر فعال کردن شارژ سریع، این امکان را به کاربران می دهد تا در صورت تمایل، فناوری فست شارژ را به ساده ترین شکل ممکن غیر فعال کنند.

استفاده از نرم افزار برای کنترل عادت های شارژ

یک راه برای بهترین استفاده از شارژهای مقطعی و جزئی، نزدیک ماندن به دستگاه است. هرچند، زنگ ساعت، این کار را برای شما بسیار ساده تر می کند.

برای اندروید، اپلیکیشن “ Accubattery ” نکاتی را برای افزایش عمر باتری موبایل نمایش داده و به شما اجازه می دهد برای درصدهای مختلف شارژ، یک هشدار تعیین کنید. گزینه ها برای تعیین آلارم در آی او اس، کمی محدود است. با این وجود، اپلیکیشن ۱۰ دلاری “ FruitJuice ” امکانات بسیاری دارد که با استفاده از آنها می توان طول عمر دستگاه مجهز به مک او اس را بهبود بخشید.

برخی لپ تاپ ها، تنظیماتی را از طریق بایوس در دسترس کاربران قرار می دهند که تعیین حداکثر میزان شارز باتری را امکان پذیر می کند. کمپانی چینی لنوو با در نظر گرفتن نرم افزار “Lenovo Energy Management”، انجام این کار ساده تر کرده است. با نصب این برنامه و انتخاب گزینه “Optimize for Battery Lifespan”، لپ تاپ شما بیشتر از ۸۰ درصد شارژ نخواهد شد.

شارژ گوشی در طول شب؛ درست یا غلط؟

در حالت کلی باید تا حد ممکن از شارژ گوشی در طول شب پرهیز کرد؛ در عوض، بهتر است گوشی را وقتی شارژ کنید که از خواب بیدار شدید و مشغول انجام کارهای دیگری همچون صرف صبحانه یا دوش گرفتن هستید. علاوه بر این، قرار دادن گوشی در حال شارژ در زیر بالشت، یک اشتباه محض است. جدای از خطر جدی آتش سوزی، عدم وجود جریان هوا، محیطی بسیار گرم را برای باتری به وجود آورده و سبب می شود ظرفیت آن با سرعت بیشتری کاهش پیدا کند.

ما نمی گوییم که گوشی را باید فقط صبح ها شارژ کرد. اگر موضوع شارژهای مقطعی و جزئی را به یاد باشید، قادر خواهید بود این کار را هنگام کار یا حتی بعد از ظهر نیز انجام دهید. با این وجود، تا جایی که می توانید مانع عبور درصد شارژ از ۸۰ شوید.

بخوانید: این اپلیکیشن مدیریت باتری موبایل خطرناک است

اگرچه باتری های لیتیوم-یونی فاقد حافظه ظرفیت شارژ هستند، مطالعه ای وجود دارد که می گوید طی هر ۳۰ چرخه شارژ، حداقل یک بار باید به باتری اجازه دهید تا شارژ آن به صورت کامل تخلیه شود.

سخت افزار شما می تواند یک حافظه دیجیتالی ایجاد کند که در نتیجه آن، اگر باتری هرگز به صورت کامل تخلیه نشده باشد، اندازه گیری شارژ، دقیق نخواهد بود. برای اغلب مردم، چندین مرتبه در ماه پیش می آید که باتری گوشی آنها به صورت کامل تخلیه شود. به همین جهت، ما توصیه ای برای انجام آگاهانه این کار نداریم.

اگر گوشی شما هنگامی که باتری شارژ دارد نیز خاموش می شود، می توان علت آن را اندازه گیری نادرست میزان شارژ (یا باتری معیوب) در نظر گرفت. در صورتی که کالیبراسیون باتری مشکل را حل نکرد، معیوب بودن باتری گزینه نهایی شما خواهد بود.

 

کارهایی را که باعث مصرف زیاد باتری می شوند، کاهش دهید

در کنار توجه به دما و درصد شارژ باتری، می توان عمر باتری را با شارژ کمتر دستگاه، افزایش داد. شارژ کمتر به معنی سیکل های پایین تر است؛ چیزی که در نهایت، به افزایش عمر باتری موبایل منتهی خواهد شد.

کاهش مدت زمان خاموش شدن صفحه و شدت روشنایی نمایشگر، تاثیر بسزایی در افزایش عمر باتری موبایل خواهند داشت. اهمیت این موضوع به اندازه ای بالاست که همواره در تست های مختلف، از مدت زمانی که باتری می تواند نیروی مورد نیاز برای روشن نگه داشتن صفحه را تامین می کند، استفاده می شود. به علاوه، اغلب گوشی های هوشمند و برخی از لپ تاپ ها از نوعی قابلیت برای ذخیره انرژی بهره می برند.

به ندرت پیش می آید که فعال بودن حالت ذخیره انرژی، تاثیر منفی بر تجربه کاربری شما داشته باشد؛ خصوصا زمانی که دائما با گوشی کار نکنید.

خاموش کردن بلوتوث، جی پی اس، وای فای و اینترنت موبایل از اولیه ترین کارها برای جلوگیری از تخلیه باتری هستند. شاید امروزه سیگنال های بلوتوث و وای فای برای مصرف باتری، بهینه شده باشند؛ ولی غیر فعال کردن جی پی اس و اینترنت موبایل به شکل قابل توجهی بر افزایش عمر باتری موبایل تاثیرگذار خواهند بود.

نکاتی برای افزایش عمر باتری موبایل

در کوتاه مدت، شما متوجه تغییر در میزان شارژدهی گوشی جدید خود نخواهید شد. با این وجود، احتمالا خوشحال شوید اگر تلفن هوشمندتان بعد از یک سال استفاده، هم چنان با یک بار شارژ بتواند یک روز کامل دوام بیاورد.

اگر نکاتی را که در ادامه برای افزایش عمر باتری موبایل ها ذکر می کنیم، رعایت کنید، ظرفیت باتری موبایل شما حتی بعد از ۲ سال استفاده، به ۸۰ درصد کاهش پیدا نخواهد کرد:

از شارژهای مقطعی برای نگه داشتن ظرفیت باتری بین ۲۰ تا ۸۰ درصد استفاده کنید. برای مدیریت بهتر، می توان یک نرم افزار نصب کرد تا هنگامی که شارژ دستگاه به ۸۰ درصد رسید، شما را برای جدا کردن آن از منبع برق، مطلع کند.

بخوانید: مصرف گوشی های موبایل را اینگونه کاهش دهید! 

تعداد دفعاتی را که میزان شارژ باتری به ۱۰۰ درصد می رسد، کاهش دهید. در چنین حالتی، ظرفیت باتری سریع تر از هر زمان دیگری کاهش می یابد. این کار را می توانید با عدم شارژ گوشی در طول شب انجام دهید.

از استفاده از فناوری فست شارژ برای مدت زمان طولانی خودداری کنید.
موبایل خود را در دمای اتاق نگه دارید و مانع داغ شدن بیش از حد آن شوید.
اگر امکان پذیر بود، شارژ حداکثر را روی ۸۰ درصد قرار دهید.
با خاموش کردن سرویس های غیر ضروری، بار اضافی را از روی باتری بردارید. با استفاده از قابلیت ذخیره انرژی گوشی ها، می توان شارژدهی گوشی را افزایش داد.

اگر باتری های موبایل را در محل خاص نگهداری می کنید، شارژ را تا ۷۰ درصد کاهش داده و آنها را در جایی خنک قرار دهید. ذخیره باتری ها با شارژ کامل می تواند سرعت از دست رفتن ظرفیت را افزایش دهد.

در نهایت، باید به محیط زیست و دنیای اطراف نیز توجه داشت. در سال ۲۰۱۶، تنها ۱۲.۵ درصد از مجموع وسایل الکترونیکی بازیافت شدند. با استفاده طولانی تر از گوشی ها و عدم ارتقای مرتب آنها می توان به نجات زمین کمک کرد.

منبع: بازدید

یک دیدگاه در “عمر باتری موبایل را با این چند ترفند افزایش دهید

  1. من یه دستگاه اندروید داشتم که ازش استفاده نمیکردم واسه همین باطریش خراب شد.!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *