سرقت اطلاعات کاربران اندروید توسط اپلیکیشن مدیریت باتری

سرقت اطلاعات کاربران اندروید توسط اپلیکیشن مدیریت باتری

اپلیکیشن Advanced Battery Saver که وعده ذخیره باتری گوشی های اندرویدی را می دهد می تواند اطلاعات شخصی کاربران را سرقت کرده و از آنها باج خواهی کند.

وبسایت دیلی میل گزارش کرده این اپلیکیشن که در فروشگاه گوگل پلی منتشر شده بود و اولین بار توسط شرکت امنیتی  RiskIQ یافت شده، می تواند به اطلاعات موقعیت، شماره تلفن ها، پیام ها، سازنده و مدل دستگاه و … دسترسی پیدا کند. در نهایت هکرها به منظور سرقت اطلاعات پرداخت و حتی باج گیری از کاربران از این موارد بهره می برند.

نحوه کارکرد Advanced Battery Saver به این صورت است که هنگام مرورگری وب یک پیام روی صفحه ظاهر می شود که خبر از نیاز به پاکسازی حافظه گوشی می دهد تا مصرف بیش از حد باتری کاهش پیدا کند. این پیام بسته به مدل دستگاه به گونه متفاوتی نمایش داده می شود تا به این ترتیب کاربر تصور کند اخطار آن معتبر و درست است.

 
 

پیام های جعلی نمایش داده شده حتی اطلاعاتی از مدل دستگاه کاربر را نشان می دهند.

هنگامی که کاربر گزینه «Install» را انتخاب می کند، به صفحه ای در گوگل پلی هدایت می شود تا بدافزاری را دانلود کند. این بد افزار همچنین به گونه ای طراحی شده که تبلیغات مبتنی بر کلیک را در پس زمینه روی دستگاه اجرا کند تا به این ترتیب اقدام به کسب درآمد از طریق تبلیغات کلیکی کند.

البته اکنون اپلیکیشن Advanced Battery Saver از روی فروشگاه گوگل پلی حذف شده. با این حال RiskIQ اعلام کرده که حدود 60 هزار کاربر آن را نصب کرده اند. بنا بر گفته سخنگوی این کمپانی امنیتی، بسیاری از روش های کلاه برداری این چنینی در حال پیشرفت هستند ولی هر از چند گاهی نمونه ای خاص در بین آنها یافت می شود.

در صورتی که این اپ را نصب کرده اید، باید آن را پاک کرده و با استفاده از نرم افزارهای ضد ویروس آثار آن را ریشه کن کنید.

منبع : DIGIATO

3 دیدگاه در “سرقت اطلاعات کاربران اندروید توسط اپلیکیشن مدیریت باتری

  1. البته اکنون اپلیکیشن Advanced Battery Saver از روی فروشگاه گوگل پلی حذف شده. با این حال RiskIQ اعلام کرده که حدود ۶۰ هزار کاربر آن را نصب کرده اند. بنا بر گفته سخنگوی این کمپانی امنیتی، بسیاری از روش های کلاه برداری این چنینی در حال پیشرفت هستند ولی هر از چند گاهی نمونه ای خاص در بین آنها یافت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *