ساخت تراشه مخصوص شبکه‌های عصبی برای تلفن‌های همراه هوشمند

ساخت تراشه مخصوص شبکه‌های عصبی برای تلفن‌های همراه هوشمند

به‌تازگی متخصصین توانسته‌اند تا برای نخستین بار تراشه مخصوص شبکه‌های عصبی -جهت پیاده‌سازی شبکه‌های عصبی در تلفن‌های همراه هوشمند- را طراحی و ایجاد کنند که احتمالاً می‌تواند زمینه‌ساز بروز انقلابی در کاربرد این تلفن‌ها شود.

دانشمندان مرکز تحقیقات MIT اخیراً توانسته‌اند تا یک تراشه با ساختاری ویژه شبکه‌های عصبی بسازند که به منظور کاربرد در تلفن‌های همراه هوشمند، در آنها تعبیه خواهد شد.
بر اساس جزئیات خبر، این تراشه نه‌تنها قابلیت‌ بهره‌گیری از فناوری شبکه‌های عصبی را برای تلفن‌های همراه هوشمند به همراه خواهد آورد، بلکه از نظر مصرف انرژی نیز بسیار بهینه بوده و از این نظر مشکل‌ساز نخواهد شد.
پروفسور “ویوین سزه” به‌عنوان سرپرست،‌با همراهی یک تیم خبره دانشگاهی مشغول به فعالیت در این زمینه بوده که توانسته‌اند ساختار ویژه تراشه مورد نظر را طراحی کنند. این ساختار به‌اندازه‌ای نیرومند و قابل اعتماد است که به نظر این تیم، می‌تواند حتی آینده تلفن‌های همراه هوشمند را تحت‌الشعاع تغییرات وسیع قرار دهد.

 

جالب است بدانید که می‌توان از این شبکه‌های عصبی برای تأمین توان موردنیاز برای سیستم‌های مبتنی بر فناوری هوش مصنوعی استفاده کرد و با توجه به طراحی ویژه آن برای تلفن‌های همراه هوشمند، می‌توان انتظار داشت که به‌زودی هوش مصنوعی در سطحی باورنکردنی بر روی این دستگاه‌های همراه، در دسترس باشد.
بدین ترتیب کاربردهای ملموس فناوری هوش مصنوعی، بیش از گذشته در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد.
از سوی دیگر، این تیم تحقیقاتی برای کاهش انرژی مصرفی در این تراشه به سراغ ساده‌سازی لایه‌های مختلف رفته و توانسته‌اند تا از این روش ساده‌سازی که energy-aware pruning نام دارد، در محصول نهایی تحقیقات خود بهره بگیرند.
گفتنی است این سیستم می‌تواند روش برقراری ارتباط با گره‌های مختلف را بررسی و ارزش هر یک از این موارد را تحلیل کند تا بتواند بهترین راه برای انتقال داده و تحلیل آن در مسیر مناسب را بیابد.
این موضوع درست مشابه عملکرد مغز انسان و ساختار شبکه عصبی انسانی است که می‌تواند به‌صورت تشخیصی، تنها بخش مورد نظر برای تحلیل یک موضوع خاص را فعال کند.

یک دیدگاه در “ساخت تراشه مخصوص شبکه‌های عصبی برای تلفن‌های همراه هوشمند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *