ذخیره‌سازی کد منبع بیت کوین در گاوصندوق مخصوص خود جایی بین قطب شمال و نروژ

ذخیره‌سازی کد منبع بیت کوین در گاوصندوق مخصوص خود جایی بین قطب شمال و نروژ

اگر بخواهید کد منبع بیت کوین را در جای امنی نگه‌داری کنید، به چه جایی اعتماد می‌کنید؟ گیت هاب قرار است این کد را در گاوصندوق مخصوص خود در جایی بین قطب شمال و نروژ نگه‌داری کند.

در این مخزن کد رمز‌نگاری شده گیت هاب، یک میکرو فیلم وجود داشته که توانایی حفظ اطلاعات داخل خود را تا ۱۰۰۰ سال دارد. این پروژه که پیش از این هم مورد استفاده قرار گرفته بود اسوالبارد «Svalbard» (نام همان منطقه) نام دارد و در مجمع‌الجزایری بین نروژ و قطب شمال با آب و هوایی سرد و خشک واقع شده است.

با این حال به نظر می‌رسد که اولین‌ حلقه‌های این میکروفیلم نیز شامل کد منبع بیت کوین بوده است. گیت هاب در نظر دارد تا از تمام مخازن فعال کدهای منبع خود، نمونه‌هایی را روی میکرو‌فیلم‌های تولید شده از هالید‌های نقره کپی کند و آن را در این گاو صندوق سرد نگه‌داری کند. اولین تلاش‌ها برای این کار نیز از ۲۰ فوریه سال آینده اغاز خواهد شد.

کد منبع بیت کوین

 

این تکنولوژی اجازه می‌دهد که داده‌ها، زمان ذخیره‌سازی طولانی‌تری داشته باشند. این گاو صندوق همچنین به عنوان یکی از مراحل اولیه امنیتی پروژه سیلیکای مایکروسافت خواهد بود. این پروژه به این کمپانی اجازه می‌دهد که داده‌ها را روی تکه‌ای از کریستال کوارتز ذخیره کند. تلاش‌های امن‌سازی داده‌های مایکروسافت که صاحب گیت هاب هم هست، بسیار جدی بوده و پروژه Svalbard را می‌توان مقدمه‌ای بر آن دانست.

با این حال افراد پشت این پروژه، به صورت اختصاصی نامی از بیت کوین نبرده‌اند، ولی با توجه به این که کد پروتکل BTC یا همان بیت کوین کش، در یکی از این مخازن قرار دارد، می‌توان متصور شد که کد بیت کوین هم داخل یکی از این گاو صندوق‌های ذخیره شود. در نتیجه باید گفت که نابود کردن کد منبع بیت کوین به این سادگی‌های هم میسر نحواهد شد، زیرا همواره نسخه فیزیکی و غیر قابل مخدوش آن در جایی امن وجود خواهد داشت.

کد منبع بیت کوین

 

کد منبع بیت کوین اما نسخه نهایی ندارد زیرا همواره صدها نفر در حال بهبود آن هستند، اما نسخه فعلی آن که از آن با نام Bitcoin Core یاد می‌شود، در بیش‌تر نود‌های شبکه وجود دارد و همین نسخه نیز در گاو صندوق گیت هاب نگه‌داری خواهد شد.

البته لازم به ذکر است که کد منبع بیت کوین، هیچ گونه داده‌ای از کاربر خاصی ندارد و به نظر می‌رسد تنها متعلق به هر شخصی که خود را ساتوشی ناکاموتو می‌نامد باشد. با این حال این کد در حال سپری کردن اولین زمستان خود در Svalbrad خواهد بود.

2 دیدگاه در “ذخیره‌سازی کد منبع بیت کوین در گاوصندوق مخصوص خود جایی بین قطب شمال و نروژ

  1. در واقع این تکنولوژی اجازه می‌دهد که داده‌ها، زمان ذخیره‌سازی طولانی‌تری داشته باشند. این گاو صندوق همچنین به عنوان یکی از مراحل اولیه امنیتی پروژه سیلیکای مایکروسافت خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *