تلکام در کام اپراتورها

تلکام در کام اپراتورها

در امتداد مسیر شمالی بزرگراه چمران که به سمت پل پارک وی می روی, از ورودی شمالی محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران نسیم خنکی می وزد که خبر از پایان فصل گرما و آغاز نمایشگاهی بین المللی در این مکان می دهد

در امتداد مسیر شمالی بزرگراه چمران که به سمت پل پارک‌وی می‌روی، از ورودی شمالی محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران نسیم خنکی می‌وزد که خبر از پایان فصل گرما و آغاز نمایشگاهی بین‌المللی در این مکان می‌دهد.

نمایشگاهی که قرار است آخرین دستاوردها، توانمندی ها و پیشرفت های ایران و جهان را در زمینه آی.تی به نمایش بگذارد. تلکام امسال (چهاردهم) در حالی از چهارم تا هفتم مهرماه در پایتخت برگزار شد که در مجموع ۲۶۱ شرکت ایرانی و خارجی در آن حضور داشتند. این آمار حکایت از رشد ۲۶ درصدی تعداد آنها داشت.

با ورود به فضای ۲۷ هزار و ۵۰۰ متر مربعی نمایشگاه امسال با هیاهو و کارزار تبلیغاتی برند هایی مواجه می شوی که وظیفه اپراتوری تلفن همراه کشور را روی دوش خود دارند. در محیط مسقف سالن ها نیز آن قدر رنگ و لعاب تبلیغاتی اپراتور هایی که این روز ها بر طبل افزایش تعرفه مکالمات می کوبند زیاد است که آخرین دستاوردها و چشم انداز گردانندگان چرخ صنعت آی.تی کشور در آن ، سوسویی بیش به نظر نمی رسد.

به هر حال تلکام امسال با همه حرف و حدیث هایش برگزار شد. اما شاید هیچ دستاوردی در این نمایشگاه همانند حرف های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم، محمود واعظی به چشم نیامد. او طی سخنانش در افتتاحیه تلکام با اشاره به هزینه ‎۱۳ هزار میلیارد تومانی که مردم در سال گذشته صرف هزینه ‎های ارتباطی خود کرده‎اند، تصریح کرد مخالف با درآمدزایی اپراتورها نیست اما بخشی از این درآمد نیز باید صرف توسعه ‎زیرساخت‎های کشور شود.

در تلکام امسال، رایتل، اپراتور سوم که فعلا ارائه اینترنت همراه نسل سوم را در انحصار خود دارد، در میان سه اپراتور کشور که در نمایشگاه حضور داشتند تنها شرکتی بود که دستاوردهایش برای تلکام بیش از دو رقیب دیگر نظرها را به سمت خود جلب می کرد. سرویس هایی نظیر دانگل، پرداخت NFC و مودم های مای ـ فای که خبر از تحولی نوین در بستر ارتباطات ایران می داد.

سهم زیادی از یکی دو غرفه تلکام امسال در اختیار همراه اول و آشنای اول بود. آشنای اول در حقیقت قرار است نام جدید تلفن ثابت شرکت مخابرات باشد. اما به غیر از این تغییر نام، غرفه این شرکت در تلکام، نوید عرضه سرویس های جدید بر بستر خطوط تلفن ثابت در آینده نزدیک را می داد. از سرویس ها و دستاورد های نوآورانه همراه اول می توان به فون واژه اشاره کرد. از طریق این سرویس می توان به جای گرفتن شماره یک شرکت، نام آن را بیان کرد تا تماس با مشترک مورد نظر برقرار شود. به غیر از این، سرویس ردیابی تلفن همراه با ارسال یک پیامک دیگر محصول قابل توجه همراه اول در این تلکام بود که می توان امیدوار بود با راه اندازی اش آمار سرقت گوشی های تلفن همراه بشدت کاهش پیدا کند.

وجود غرفه اپراتور چهارم یعنی ایرانیان نت از دیگر موضوعات هیجان انگیز تلکام امسال بود. البته کمی بعد که هیجانات فروکش می کرد، مشخص می شد که قرار نیست اپراتور چهارم سیمکارت عرضه کند؛ بلکه فعالیت های این اپراتور مربوط به زیرساخت های فناوری کشور می شود که نویدبخش خبر های خوبی در آینده نزدیک خواهد بود. برای نمونه تلویزیون کابلی و پهنای باند بسیار بالا بر بستر فیبر نوری که پای اینترنت های چند مگابیتی را به خانه های مشترکان باز می کند از دستاوردهای ایرانیان نت بود که در صورت تحقق و همه گیر شدن، کاربران زیادی را از شر اینترنت های گران قیمت کیلوبیتی فعلی خلاص می کند.

به غیر از میزهای محقری که شرکت هایی نظیر سامسونگ، ال جی، اچ.تی.سی، سونی و هوآوی آن هم در دل غرفه همراه اول به خود اختصاص داده بودند، غرفه بسیار بزرگ شرکت جی.ال.ایکس و تیک سل دیدنی بود. هوآوی در تلکام امسال پس از سه ماه تاخیر بالاخره تلفن همراه P۶ را که لقب باریک ترین تلفن هوشمند را یدک می کشد برای بازار ایران رونمایی کرد. کمی آن طرف تر Z۱ سونی به چشم می خورد که پرچمدار این روزهای سازنده ژاپنی به حساب می آید و خبرها حکایت از جمع شدن بهترین فناوری های خاص سونی در این تلفن همراه ضدآب است. سونی روی کیفیت عکاسی آن حسابی کار کرده است و ادعا دارد که تلفن Z۱ ، پرکیفیت ترین دوربین عکاسی ضدآب دنیا را عرضه می کند.

اما جی.ال.ایکس و تیک سل، با قدرت فراوان راهی این نمایشگاه ملی شده بودند تا بلکه بخش بیشتری از بازار را به خود علاقه مند کنند. نکته جالب در مورد این دو برند تلفن همراه ایرانی این بود که با جدیت بالایی در مقایسه با رقبای سرشناس خارجی خود به تلکام آمده بودند؛ در حقیقت مشاهده حضور کمرنگ برند های تلفن هوشمند خارجی نشان دهنده بی میلی نمایندگی های رسمی آنها در ایران برای حضور جدی در این نمایشگاه بود. اما جیرینگ نیز در گوشه دیگری از تلکام برای چهارمین سال پیاپی با دستی پر به تلکام چهاردهم آمده بود. همکاری با بانک های جدید از جمله بانک مسکن و رونمایی از سرویس همبانک که از سوی جیرینگ و با مشارکت بانک ها، موسسات مالی و اعتباری کشور عملیاتی و راه اندازی شده است از دستاوردهای نوین این شرکت بود. همبانک بدون نیاز به نصب هرگونه نرم افزار روی تمامی تلفن های همراه و فقط با شماره گیری یک کد USSD قابل استفاده است که پرداخت را روی تلفن همراه ممکن می کند.

رتبه بعدی از لحاظ مساحت غرفه ها و حضور پررنگ به شرکت های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت ـ PAP ـ ها اختصاص داشت. اما به غیر از این شرکت ها با توجه به تمرکز تلکام روی معرفی آخرین دستاوردهای فعالان حوزه آی.تی کشور، بسیاری شرکت هایی هم وجود داشتند که محصولات و راهکار هایشان مختص سازمان ها، مراکز صنعتی و حوزه های خاص آی.تی بود و جذابیتی برای مردم عادی نداشت.

به غیر از این شرکت ها مشاهده غرفه های شرکت هایی که لوله پلاستیکی یا کف کاذب محصولشان بود، در تلکام ۲۰۱۳ عجیب و غریب به نظر می رسید. شاید اگر این شرکت های غیرمرتبط با حوزه آی.تی آن غرفه ها را اجاره نمی کردند، درصدی از فضای تلکام خالی می ماند!

از میان ۲۶۱ شرکت حاضر در تلکام امسال، درصد بالایی از آنها از جمله اپراتورها مانور اصلی خود را بیشتر روی فعالیت هایی گذاشته بودند که در یک سال گذشته به آن دست یافته بودند، تا معرفی دستاوردها و نوآوری های جدید. همین موضوع باعث می شد تا با کمی گردش در این نمایشگاه چشم اندازها و اصول برگزاری تلکام در ذهن با چالش مواجه شود.

تلکام ؛ پل ارتباطی مصرف کنندگان و تولیدکنندگان

با توجه به نقش پر اهمیت و ارزنده ارتباطات و فناوری اطلاعات در عصر حاضر و از سوی دیگر جایگاه ویژه و مهم برگزاری نمایشگاه های بین المللی در تبادل اطلاعات فنی ـ بازرگانی و آشنایی صاحبان صنایع و پژوهشگران و دست اندرکاران با آخرین دستاوردهای صنعتی و فناوری روز جهان و همچنین به منظور معرفی توان توسعه و پتانسیل کشور در زمینه این صنعت برگزاری سالانه نمایشگاه بین المللی صنایع مخابرات، ارتباطات و تکنولوژی اطلاع رسانی ـ ایران تله کام، به صورت تخصصی و بین المللی از سال ۱۳۷۹ آغاز شد و ادامه یافت.

از اهم اهداف این نمایشگاه می توان به ارتقای دانش فناوری و تبادل اطلاعات، معرفی آخرین دستاوردها و توانمندی ها و پیشرفت های کشورمان در زمینه های موضوعی نمایشگاه، ارتقای سطح مبادلات تجاری در جهت توسعه صادرات غیرنفتی کشور، آشنایی شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان از نمایشگاه با آخرین دستاوردهای علمی و پژوهشی کشورمان و جهان، تشویق و ترغیب تولیدکنندگان برای رقابت سالم و هدفمند در عرصه این صنعت و ایجاد فضا جهت ارتباط مستقیم تولیدکنندگان با مصرف کنندگان اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *