تفاوت آموزش مجازی و آموزش سنتی

تفاوت آموزش مجازی و آموزش سنتی

آیا تاکنون چیزی از مفهوم آموزش مجازی به گوشتان خورده است ؟ آیا از تفاوت های این نوع آموزش با آموزش سنتی که همه ما سالها با آن آموزش دیده ایم مطلع هستید ؟ با در نظر گرفتن این موضوع که در سال 2018 هستیم و امروزه تکنولوژی در همه جنبه های زندگی فراگیر شده است شاید بهتر است که با مفاهیم جدید مانند آموزش مجازی بیشتر آشنا شوید.

آموزش مجازی

آموزش مجازی به نوعی از آموزش گفته می شود که در آن کلاس درس به صورت فیزیکی برگزار نمی شود و مدرسان این دوره ها می توانند مطالب آموزشی خود را با استفاده از انواع رسانه های صوتی و تصویری در پلتفرم های دیجیتال مانند وب و موبایل به دانش آموزان ارائه کنند. در این نوع آموزش، مخاطبان دوره ها می توانند در زمان و مکان مناسب از طریق موبایل یا وبسایت به محتوای آموزشی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند و حتی با دیگر کارآموزان و مدرسان تعامل داشته باشند.

تفاوت آموزش مجازی و آموزش سنتی

برای مقایسه تفاوت آموزش مجازی و آموزش سنتی می توانیم موارد بیشماری را نام ببریم ولی در این قسمت به تفاوت های عمده و مهم این دو نوع آموزش می پردازیم:

نوع دسترسی به آموزش

در آموزش سنتی، دانشجویان باید در یک زمان و مکان خاص حاضر شوند تا بتوانند از محتوای آن کلاس استفاده کنند در حالی که در آموزش مجازی، هیچ محدودیتی از نظر زمانی و مکانی برای دسترسی به محتوای آموزشی وجود ندارد و شما می توانید ساعت 3 نصفه شب از وسط یک جنگل از طریق موبایل به دوره آموزشی مد نظر خود دسترسی داشته باشید.

نوع آموزش

دانشجویان دوره های آموزش سنتی در یک فضای عمومی و در حضور دیگر دانشجویان به یادگیری می پردازند و این حضور در جمع و ترس از اشتباه کردن در مقابل دیدگان افراد دیگر در برخی موارد باعث گوشه گیری فرد و عدم مشارکت و پاسخگویی در بحث جاری در کلاس می شود. در حالیکه در آموزش مجازی دانشجو می تواند آزادنه و بدون خجالت به آزمون و خطا بپردازد و پاسخ ها و نظریات خود را امتحان کند تا به جواب درست برسد.

استفاده از رسانه ها

محتوای آموزشی در آموزش سنتی عموماً شامل نوشته و عکس می شود که همین امر باعث ایجاد محدودیت در استفاده از رسانه های مختلف برای بهبود کیفیت آموزش می شود ولی در آموزش مجازی با در نظر گرفتن امکان استفاده از تکنولوژی های جدید و انواع رسانه های صوتی و تصویری این امکان وجود دارد که مدرس با استفاده از عکس، صدا، ویدیو یک محتوای جذاب و کاربرپسند تولید کند و با درگیر کردن حس های مختلف دانشجو، کیفیت یادگیری را افزایش دهد.

بهره وری از زمان آموزش

به صورت کلی مدت زمان های مشابه در دو نوع آموزش مجازی و سنتی لزوماً از نظر بهره وری یکسان نیستند و یک ساعت آموزش در فضای سنتی با یک ساعت آموزش در فضای مجازی برابر نیستند. در آموزش مجازی با در نظر گرفتن این موضوع که برای برگزاری دوره نیاز به تدارکات خاصی نیست و همچنین عواملی مانند پرسش و پاسخ دیگر دانشجویان و یا مسائل حاشیه ی دیگر در یک دوره مجازی وجود ندارد می توان نتیجه گرفت که بهره وری از زمان آموزش در دوره های مجازی از دوره های مشابه سنتی تا حد قابل قبولی بیشتر است.

همچنین باید این موضوع را در نظر داشت که در آموزش سنتی وقتی یک کلاس تمام می شود دیگر به محتوای آن کلاس دسترسی ندارید ولی در آموزش مجازی می توانید هر زمان که خواستید آموزش را متوقف کنید و در یک زمان دیگر از جایی که موضوع را رها کرده اید دوباره شروع کنید و حتی اگر احساس کردید یک موضوع را درست متوجه نشده اید دوباره به محتوای آن مراجعه کنید و تا زمانی که از درک آن مطمئن نشده اید به تکرار آن بپردازید.

هزینه ها برای مدرس و دانشجو

برای برگزاری یک دوره درسی در آموزش سنتی نیاز به زیرساختهایی چون کلاس درس، میز و صندلی، دفتر و کتاب و وسایل رفت و آمد و دیگر موارد است که هزینه های نسبتاً بیشتری را برای مدرسان و دانشجویان به همراه خواهد داشت در حالیکه در آموزش مجازی یک مدرس می تواند با صرف هزینه یکباره یک محتوای آموزشی جذاب و با کیفیت تولید کند و تعداد نامحدودی از آن را به فروش برساند.

همچنین برای دانشجویان نیز این هزینه ها تا حد قابل قبولی کاهش می یابد زیرا با پرداخت یکباره خرید یک دوره آموزشی می تواند به مدت نامحدود به آن دسترسی داشته باشد و همچنین هزینه ای برای رفت و آمد به محل آموزش برای دانشجو وجود نخواهد داشت.

در نهایت استفاده از آموزش مجازی را می توان راهی برای دستیابی به عدالت آموزشی دانست که برای دانشجویان مناطق محروم و دورافتاده که امکان دسترسی به اساتید برجسته در شهرهای بزرگ را ندارند این فرصت را فراهم می کند تا با صرف هزینه ی اندک از دوره های آموزش مجازی این گونه اساتید بهره مند شوند.

نمونه هایی از آموزش مجازی

گروه MTeam  برای ارگانها و سازمانهای مختلف امکان آموزش مجازی از طریق اپلیکیشن های موبایل را فراهم آورده است که در زیر چند نمونه از آنها را می توانید مشاهده کنید:

Farhangian MLearning

LMS سفیران سلامت

Tehran LMS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *