ترک اعتیاد


یک اپلیکیشن سازمانی و سلامتی

این نرم افزار این امکان را خواهد داشت که اقدامات موثر و حساب شده ای برای ترک مصرف مواد اعتیاد آور انجام دهد. برای استفاده بهینه از این ابزار نیازمند برنامه‌های اختصاصی خواهیم بود تا بتواند علاوه بر استفاده به عنوان وسیله ارتباطی در زمینه‌های کاربردی، اطلاع‌رسانی، آموزشی و … از این وسایل کارآمد به بهترین نحو ممکن استفاده نمود .

ساختار اپلیکیشن

بخش توضیحات
ثبت نام/ورود در این بخش کاربران جهت استفاده از نرم افزار موبایل به سوالات پرسیده شده جهت ورود اطلاعات پاسخ میدهند.
پروفایل کاربر امکان ویرایش اطلاعات پروفایل و تغییر رمز عبور را از این قسمت دارد.
فهرست مراکز ترک اعتیاد فهرستی از مرکز اعتیاد با ذکر نشانی و شماره تماس واقع شده است.
صفحه اصلی (home) این صفحه شامل پنج قسمت زیر می باشد:

1.      آزمون غربالگیری درگیری با الکل، سیگار و مواد ( که کاربر میبایست به سوال های پرسیده شده پاسخ دهد؛ سپس نتیجه آزمون با طبقه بندی گروه مواد، امتیاز و مشاهده نتیجه آزمون نمایش داده میشود).

2.      مشکلات و خطرات ناشی از مصرف مواد ( شامل مقدمه و متن هایی جهت آگاهی از وضعیت کاربر و مشکلات ناشی از مصرف مواد است).

3.      ترک مصرف مواد (بخش هایی جهت آشنایی با روند ترک اعتیاد و شروع و انتخاب هدف می باشد.

4.      پایبندی به راهنما (راهنمایی هایی جهت چگونگی مقابله با وضعیت های پرخطر، رویکرد حل مساله و “چگونه نه بگوییم” در اختیار کاربر قرار میگیرد)

5.      موقعیت های پرخطر ( این بخش به تشریح مواردی که در موقعیت های پر خطر میتواند مفید واقع شود می پردازد).

 

       آزمون غربالگیری این آزمون جهت مشخص کردن میزان درگیری با الکل، سیگار و مواد است.الگوریتمی در این بخش تعبیه شده که با توجه به پاسخ کاربر در هر مرحله، سوال بعدی از وی پرسیده میشود. در مرحله اول در این آزمون، لیست کاملی از تمامی موادمخدر قرار دارد و کاربر استفاده خود از این مواد را در طول عمر با بله یا خیر پاسخ می دهد و با توجه به موادی که استعمال میکند، سوالات بعدی از وی پرسیده میشود و نتیجه آزمون به وی نمایش داده میشود. نتیجه آزمون کلیه مواد مخدر به صورت خطر کم، خطر متوسط و خطر بالا دسته بندی میشود و کاربر در هر سطر می تواند توضیحات و راهکار های متناسب با وضعیت آزمون خود را ملاحظه کند.
آمار عملکرد در این بخش آمار کلی از روند ترک اعتیاد به کاربر نمایش داده میشود.
یادداشت روزانه در بخش کاربر وسوسه هایی که در هنگام  ترک اعتیاد با آن مواجه میشود و زمان و دفعات آن ها را ثبت میکند و میتواند آن ها را  ویرایش کند.
برنامه در این قسمت پیشرفت کاربر در ترک اعتیاد در بخش های زمان، هزینه، پول، سلامت، میزان وابستگی به مواد و وسوسه در مصرف آن نمایش داده میشود.
مدال ها (Scoring) در این بخش مدال هایی جهت تشویق و مانیتور کردن میزان پیشرفت کاربر تعبیه شده و پیشرفت صورت گرفته در روز، ماه و سال در قالب مدال به وی نمایش داده میشود.
اطلاعات بیشتر این بخش شامل اطلاعات کارفرما می باشد.
 

کارفرما: وزارت بهداشت

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *