با عادت های صبحگاهی کارآفرینان موفق آشنا شوید

با عادت های صبحگاهی کارآفرینان موفق آشنا شوید

در روزهای پرمشغله، بهترین فعالیت های صبحگاهی که می‌تواند موجب شاداب و افزایش بهره‌وری شما شود چیست؟ برای پاسخ دادن به این سوال بد نیست با بهترین عادت های صبحگاهی کارآفرینان موفق آشنا شوید.

برای اینکه در طول روز بیشترین بهره‌وری و تمرکز را در محیط کاری خود داشته باشید، باید برخی فعالیت های صبحگاهی را مد نظر قرار دهید. در این مطلب می خواهیم شما را با بهترین فعالیت های صبحگاهی آشنا کنیم؛ فعالیت هایی که در صورت تکرار آنها روند زندگی شما را به کلی تغییر می دهند.

 

زود از خواب بیدار شوید

این قاعده، خلاصه تحقیقات دانشگاه لایپزیگ در سال 2009 است. محققان نتیجه گرفتند کسانی که صبح را ترجیح می‌دهند فعالتر از کسانی هستند که عصر را ترجیح می‌دهند.

اما لازمه داشتن یک صبحگاه موثر و فعال، فقط بیدار شدن قبل از دیگر افراد خانواده نیست. مسئله اصلی، داشتن تفکر مثبت و انجام کارهای مهم قبل از دیگران است. به عبارت دیگر، هیچ نکته مثبتی در اینکه زنگ هشدار گوشی خود را برای ساعت 4 صبح تنظیم کنید و قبل از رفتن به سر کار روی مبل جلوی تلویزیون لم داده و تخمه بشکنید، وجود ندارد.

برای شروع یک روز عالی، باید عادت‌های روزمره خود را تغییر دهید.

6 مورد از بهترین فعالیت های صبحگاهی را که ممکن است سخت بنظر برسد، به طور مداوم دنبال کنید تا به هدف خود برسید.

از شب قبل برنامه‌ریزی کنید

بهترین فعالیت های صبحگاهی

برنامه ریزی قطعا برای بهره‌وری بیشتر در صبح سودمند است. با برنامه‌ریزی در شب قبل، خود را برای یک صبح فعال آماده کنید. اینکه هر روز هنگام بیدار شدن برنامه از پیش تعیین شده‌ برای کارهای روزمره‌تان داشته باشید همیشه به شما در انجام سریع‌تر آن‌ها کمک می‌کند. مواد لازم برای صبحانه روز بعد را بخرید و آماده کنید. یک برنامه کوچک برای فعالیت‌های فردایتان در نظر داشته باشید.

البته چنین کاری ساده به نظر می‌رسد، اما وقتی شب از سر کار به خانه می‌آیید، نشستن روی مبل با فنجانی چای و تلویزیون روشن جلویتان بسیار وسوسه‌انگیزتر از برنامه‌ریزی شبانه برای فردا است.

صبح بی‌درنگ بیدار شوید

بهترین فعالیت های صبحگاهی

لورا واندرکام، متخصص مدیریت زمان و نویسنده کتاب What the Most Successful People Do Before Breakfast از 20 مدیرعامل نظرسنجی به عمل آورده است که 90 درصد آنان گفته‌اند در روزهای عادی هفته قبل از ساعت 6 از خواب بیدار می‌شوند. برای مثال، مدیرعامل شرکت پپسی، ایندرا نویی، ساعت 4 از خواب بیدار می‌شود و قبل از ساعت 7 در دفتر حضور دارد. باب ایگر مدیرعامل دیزنی ساعت 4:30 بیدار می‌شود تا مطالعه کند. مدیرعامل توییتر جک دورسی ساعت 5:30 بیدار می‌شود تا دوش بگیرد.

ممکن است این ساعت‌ها از نظر عده ای ترسناک به نظر برسد، اما اگر شب زود بخوابید، کم کم درد صبح زود بیدار شدن از بین می‌رود. نکته آخر اینکه روزهای شاداب با ندای بیدار شدن صبح زود آغاز می‌شوند.

روز را با نرمش صبحگاهی شروع کنید

انسان‌های فوق‌العاده‌ای اطراف ما وجود دارند که تمرین قبل از طلوع آفتاب را ترجیح می‌دهند. با این‌حال، برای کمتر کسی بیدار شدن هنگام سپیده دم، عرق‌کردن و درد بعد از ورزش، چندان ایده‌آل باشد.

اما احتمالا صبح بهترین زمان برای ورزش‌کردن است. اگر روزتان را با ورزش شروع کنید، کم کم از ورزش نکردن دور می‌شوید.

اینگونه به این قضیه فکر کنید: اگر مشغولترین آدم‌های دنیا برای تمرین‌کردن وقت دارند، پس شما هم وقتش را پیدا می‌کنید؛ برای مثال، واندرکام اشاره می‌کند که مدیرعامل پیشین شرکت Xerox یعنی Ursula Burns هر هفته دو روز را به جلسه تمرین شخصی قبل از ساعت 6 صبح اختصاص می‌دهد.

آنیسا پورباساری در گزارشی بیان کرد که رئیس جمهور پیشین آمریکا، باراک اوباما، هر روز خود را با تمرینات قدرتی و کاردیو شروع می‌کند. مدیرعامل توییتر، جک دورسی نیز هر روز سه بار یک نوع تمرین 7 دقیقه‌ای را انجام می‌دهد.

واندرکام می‌گوید: این افراد بسیار مشغول هستند و اگر زمانی را برای تمرین‌کردن کنار می‌گذارند، پس حتما این کار از اهمیت بالایی برخوردار است.

پروژه‌های مهمتر را انجام دهید

بهترین فعالیت های صبحگاهی

ساعات آرام صبحگاهی می‌تواند بهترین زمان برای انجام کارهای مهم شما بدون حواس‌پرتی و وقفه باشد. به علاوه، انجام پروژه در آغاز روز به این معنی است که شما پیش از همه افراد، به این پروژه توجه کرده‌اید و از همه (کارفرما، کارکنان، رئیس و …) جلوتر هستید.

واندرکام، استراتژیست کسب و کاری را مثال می‌زند که در طول روز با جلسات متعدد و وقت‌گیری درگیر است که کم کم این احساس را به او منتقل کردند که از پس هیچ کاری برنمی‌آید. سرانجام، او صبح زود را برای انجام‌ پروژه‌های مهم و حیاتی‌اش انتخاب کرد. مطئنا پس از اینکه او هیچکدام از همکارهایش را در ساعت 6:30 ندید، توانست به روی کارهای تمرکز کند.

پروژه شخصی را صبح زود انجام دهید

بهترین فعالیت های صبحگاهی

وقتی در طول روز در جلسات کاری مداوم شرکت کنید، خسته، گرسنه و به فکر شام شب باشید، وقتی برای انجام پروژه‌های شخصی‌تان نمی‌ماند. به همین خاطر است که اغلب افراد موفق، قبل از شروع رسمی روزشان یک ساعت یا بیشتر را برای انجام کارهای شخصی خود اختصاص می‌دهند.

معلم تاریخ دانشگاه شیکاگو به واندرکام گفته است که او برای نوشتن کتاب سیاست‌های مذهبی غرب آفریقا، ساعت 6 تا 9 صبح را انتخاب کرده بود. او می‌توانست قبل از اینکه با دانشجویانش سر و کله بزند، مقالات مجله را بخواند و چند صفحه از کتابش را بنویسد.

با تبدیل نوشتن هنگام صبح به یک عادت، او توانست روند نوشتن کتابش را سریع‌تر کند.

او در این زمینه تنها نیست. به گفته تلگراف، لودویگ بتهوون، جان میلتون، کورت ونگوت، مایا آنجلو و ویکتور هوگو، همه کارهای نیازمند خلاقیت خود را هنگام صبح انجام می‌دادند.

از سکوت لذت ببرید

زندگی می‌تواند دیوانه‌کننده شود. معمولا پیدا کردن دقیقه‌ای برای صرفه‌جویی در برنامه شلوغتان بسیار سخت است. اگر شما صبح‌ها همیشه در عجله به سر می‌برید، تصور اینکه بتوانید لحظه‌ای برای احساس آرامش پیدا کنید، دشوار است.

اما تمرینات ذهنی، اتلاف وقت نیست. سعی کنید در شروع روز، چند دقیقه را به هیچ‌چیز فکر نکنید. این چند دقیقه را می‌تواند به عبادت، مدیتیشن، فکر به آینده‌ای موفق و سپاسگزاری از هر آنچه موجب شادی شما شده‌است، صرف کنید. این وقفه کوتاه می‌تواند ذهن شما را در بهترین حالت خود برای ادامه روز قرار دهد.

15 دیدگاه در “با عادت های صبحگاهی کارآفرینان موفق آشنا شوید

 1. معلم تاریخ دانشگاه شیکاگو به واندرکام گفته است که او برای نوشتن کتاب سیاست‌های مذهبی غرب آفریقا، ساعت ۶ تا ۹ صبح را انتخاب کرده بود. او می‌توانست قبل از اینکه با دانشجویانش سر و کله بزند، مقالات مجله را بخواند و چند صفحه از کتابش را بنویسد.

  با تبدیل نوشتن هنگام صبح به یک عادت، او توانست روند نوشتن کتابش را سریع‌تر کند.
  جالب بود برام

 2. به نظر من هم بهتر است از شب قبل برای فردا برنامه ریزی کرد و یک لیست از کارهایی که باید انجام بدهیم را آماده کنیم.

 3. (ساعات آرام صبحگاهی می‌تواند بهترین زمان برای انجام کارهای مهم شما بدون حواس‌پرتی و وقفه باشد. به علاوه، انجام پروژه در آغاز روز به این معنی است که شما پیش از همه افراد، به این پروژه توجه کرده‌اید و از همه (کارفرما، کارکنان، رئیس و …) جلوتر هستید.
  به نظر من هم بهترین زمان برای انجام کار های مهم صبح زود است.

 4. با این مورد که برای خودمان وقت بگذاریم و صبح زود کارهای شخصی را انجام دهیم که فراموش نشود کاملا موافق هستم.

 5. همیشه باید از روز قبل برنامه ریزی کرد و روز را با یک برنامه ریزی منظم آغاز کرد.

 6. اما تمرینات ذهنی، اتلاف وقت نیست. سعی کنید در شروع روز، چند دقیقه را به هیچ‌چیز فکر نکنید. این چند دقیقه را می‌تواند به عبادت، مدیتیشن، فکر به آینده‌ای موفق و سپاسگزاری از هر آنچه موجب شادی شما شده‌است، صرف کنید. این وقفه کوتاه می‌تواند ذهن شما را در بهترین حالت خود برای ادامه روز قرار دهد.
  با این مورد واقعا موافقم

 7. خب طبیعی که کسی که کارآفرین هست ورزش و برنامه ریزی و نظم جزء پلن هاش است و همینطوری صبحشو آغاز نمیکنه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *