انتشار جدیدترین نسخه فایرفاکس با پشتیبانی از واقعیت مجازی

انتشار جدیدترین نسخه فایرفاکس با پشتیبانی از واقعیت مجازی

موزیلا ورژن جدیدی از مرورگر فایرفاکس را عرضه کرده است که از پلتفرم Web VR برای استفاده راحت‌تر و گسترده‌تر از فناوری واقعیت مجازی در وبسایت‌ها پشتیبانی می‌کند.

در سال ۲۰۱۴ عده‌ای از توسعه‌دهندگان موزیلا از جمله وکیچویچ یک طرح مفهومی به نام Web VR را ارائه دادند که امکان بهره‌مندی ار فناوری واقعیت مجازی در مرورگر فایرفاکس را فراهم می‌کرد و به کاربران اجازه می‌داد که در هر دستگاهی به‌راحتی واقعیت مجازی را تجربه کنند.

مدتی بعد از قطع همکاری وکیچویچ با شرکت موزیلا، گوگل کروم با پشتیبانی از Web VR فایرفاکس را شکست داد و مایکروسافت نیز در ماه آوریل با افزودن Web VR به مرورگر مایکروسافت اج، فایرفاکس را مغلوب کرد. هر دو شرکت مایکروسافت و گوگل با عرضه وسایل لازم برای استفاده از فناوری واقعیت مجازی و فناوری مشابه آن یعنی واقعیت افزوده، نقش مهمی در گسترش استفاده از این دو فناوری داشته‌اند.

حال پلتفرم Web VR در نسخه ۵۵ مرورگر فایرفاکس ایجاد شده است. شرکت موزیلا اعلام کرده که کاربران دارای هدست واقعیت مجازی HTC Vive و Oculus Rift قادر خواهند بود محتوای واقعیت مجازی را در وب تجربه کنند و به مشاهده دموهای هیجان‌انگیز از طریق این فناوری بپردازند.

کاربران کامپیوترها می‌توانند کارهای زیادی در فضای مجازی انجام دهند و برای گوشی‌های هوشمند نیز اپلیکیشن‌‌های زیادی بر پایه وب عرضه شده است؛ اما استفاده از فناوری واقعیت مجازی در وبسایت‌ها به‌تازگی آغاز شده و کاربران با استفاده از این فناوری می‌توانند کارهای زیادی در فضای مجازی انجام دهند.

پلتفرم Web VR امکان استفاده از واقعیت مجازی در بازی‌ها و دروس آموزشی، بازدید از جاذبه‌های گردشگری به صورت مجازی و سایر موارد را فراهم می‌کند.

البته در‌حال‌حاضر استفاده از پلتفرم Web VR محدودیت‌هایی نیز دارد؛ به عنوان مثال استفاده از این پلتفرم در مرورگر گوگل کروم در‌حال‌حاضر تنها در دستگاه‌های اندرویدی ممکن است و کاربران مرورگر مایکروسافت اج نیز برای استفاده از این پلتفرم در این مرورگر، باید آن را در حالت Developer mode قرار دهند.

این پلتفرم برای مرورگر فایرفاکس نیز از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا از زمانی که فایرفاکس در رقابت با گوگل کروم شکست خورد، موزیلا در تلاش است تا فایرفاکس محبوبیت خود را دوباره به دست آورد و کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کند. موزیلا با عرضه نسخه ۵۷ فایرفاکس که قرار است در ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) منتشر شود، بار دیگر به میدان رقابت با سایر مرورگرها باز می‌گردد.

در حال‌حاضر سخت‌افزارهای مورد نیاز برای استفاده از واقعیت مجازی به وفور یافت می‌‌شوند؛ از هدست‌های پیشرفته مانند HTC Vive و Oculus Rift فیس‌بوک گرفته تا هدست‌های ابتدایی مانند Cardboard گوگل که برای مشاهده محتوای واقعیت مجازی توسط آن، باید از گوشی هوشمند خود استفاده کنید.

در کل باید گفت که پلتفرم Web VR باعث می‌شود استفاده از فناوری واقعیت فناوری گسترش یابد و راحت‌تر شود؛ زیرا توسعه‌دهندگان با استفاده از این پلتفرم دیگر مجبور نیستند پلتفرم واقعیت مجازی را برای هر یک از وسایل به طور جداگانه ایجاد کنند.

پلتفرم Web VR تنها راه‌حل برطرف کردن مشکل ایجاد پلتفرم واقعیت مجازی برای هر یک از دستگاه‌ها به صورت جداگانه نیست و شرکت Unity نیز ابزارهایی برای ایجاد ارتباط بین هدست‌‌های واقعیت مجازی مختلف ایجاد کرده است. البته برخی از هدست‌های واقعیت مجازی هنوز از Web VR پشتیبانی نمی‌کنند و برخی از مرورگرها هم از همه دستگاه‌ها پشتیبانی نمی‌کنند.

شرکت موزیلا در رابطه با فناوری واقعیت مجازی امید زیادی دارد و یکی از مسئولان این شرکت که در زمینه فناوری‌های نوظهور فعالیت می‌کند، بیش از دو دهه در زمینه واقعیت مجازی فعالیت کرده است.

طبق گفته او، در دهه ۱۹۹۰ استفاده از این فناوری تنها برای افرادی که می توانستند پنج تا ۱۰ میلیون دلار هزینه کنند، ممکن بود. اما امروز هر کسی با هر شرایطی می‌تواند به راحتی از این فناوری استفاده کند؛ به عنوان مثال افرادی که بیمار هستند و یا توانایی حرکت ندارند، می‌توانند با استفاده از این فناوری به هر نقطه‌ای از جهان به صورت مجازی سفر کنند.

وی همچنین معتقد است که فناوری واقعیت مجازی می‌تواند تحت‌الشعاع فناوری واقعیت افزوده قرار گیرد. در حقیقت در واقعیت مجازی، یک دنیای کاملا مجازی توسط کامپیوتر ایجاد می‌شود، اما در فناوری واقعیت افزوده اشیای مجازی در دنیای واقعی قرار می‌گیرند.

 

منبع: click.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *