افتتاح اولین پل ساخته‌شده با پرینتر سه‌ بعدی

افتتاح اولین پل ساخته‌شده با پرینتر سه‌ بعدی

شهر کوچک ناشناخته‌ای در هلند میزبان اولین پل ساخته‌شده با فناوری پرینت سه‌بعدی است.

پرینترهای سه‌بعدی مظاهر فوق‌العاده‌ای از فناوری هستند. قابلیت طراحی و ساخت اشیاء به‌صورت سه‌بعدی، مفهومی به غایت شگفت‌انگیز است. همه شاهد تصاویری از کارکردهای انقلابی پرینترهای سه‌بعدی در طراحی محصولات بوده‌ایم؛ حتی دیده‌ایم که انگشت شخصی درگذشته را بازسازی سه‌بعدی کرده‌اند تا به تلفن همراهش دسترسی پیدا کنند؛ با این وجود، هنوز شاهد استفاده این صنعت در مقیاس‌های بزرگ نبودیم؛ اما حالا این اتفاق به وقوع پیوسته است.

شهر گمرت در هلند با وجود زیبایی، چندان شهر مطرحی نیست. با حفظ احترام نسبت به شهروندان این شهر، باید گفت دست‌ کم شهری نبود که شهر اولین‌ها لقب بگیرد؛ اما اکنون این شهر مفتخر است به افتتاح اولین پل ساخته‌شده با فناوری پرینت سه‌بعدی.

چرا پل سازی با پرینتر سه‌بعدی؟

سؤال خوبی است. چرا باید یک پل با پرینتر سه‌بعدی ساخته شود؟ یک جواب واحد برای تمام سؤالات این‌چنینی وجود دارد: می‌توانند، انجام می‌دهند. این پل فقط با استفاده از پرینتر سه‌بعدی و با استفاده از ۸۰۰ لایه طراحی و ساخته شد.

هرچند این پل برای دوچرخه‌سواران در نظر گرفته شده بود، محاسبات نشان می‌دهد که مقاومت کافی برای عبور ۴۰ دستگاه کامیون به‌طور هم‌زمان دارد. ساخت چنین پلی قبل از همه‌گیر شدن استفاده از فناوری پرینت سه‌بعدی در نوع خود جالب توجه است. مدت زیادی از طراحی پرینتر سه‌بعدی توسط مرکز تحقیقات MIT نگذشته بود که این پل به بهره‌برداری رسید.

ویژگی‌های مثبتی می‌توان برای یک پل ساخته‌شده با پرینتر سه‌بعدی برشمرد. اول اینکه جنس و شکل طراحی چیزی نیست که شما هر جایی دیده باشید. با اینکه فناوری پرینت سه‌بعدی هنوز نوپا است؛ اما به وضوح می‌توان دید که آینده‌ی روشنی دارد.

منبع: زومیت

4 دیدگاه در “افتتاح اولین پل ساخته‌شده با پرینتر سه‌ بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *