اخبارشناسایی دستخط با هوش مصنوعی امکان پذیر است

اخبارشناسایی دستخط با هوش مصنوعی امکان پذیر است

شاید برایتان جالب باشد که بدانید؛ شبکه‌های عصبی هوشمند می‌توانند دستخط‌ها را شناسایی کنند. درواقع گروهی از پژوهشگران یک شبکه عصبی مصنوعی ساخته اند که می تواند اقدام به حل مسئله یادگیری ماشینی کلاسیک و شناسایی ارقام دست نوشته کند.

شبکه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

این پژوهشگران یک شبکه عصبی مصنوعی ساخته اند که از طریق   DNA قادر به حل مسئله یادگیری ماشینی کلاسیک و شناسایی ارقام دستنوشته شده است.

این پژوهش گام بزرگی در جهت نشان دادن ظرفیت‌هایمان برای طراحی هوش مصنوعی در مدار‌های بیومولکولی ترکیبی برداشته است.

ماشین های مبتنی بر هوش مصنوعی

کوین چری محقق ارشد این طرح می‌گوید:در حالی‌که دانشمندان تنها روی ساخت هوش مصنوعی در ماشین‌های مولکولی تمرکز دارند پتانسیل انجام این کار غیر قابل انکار شده است.

همانگونه که کامپیوتر‌های الکترونیکی و گوشی‌های هوشمند انسان را نسبت به صد‌ها سال قبل تواناتر نموده‌اند ماشین‌های مولکولی مصنوعی می‌توانند منجر به ساخت هر چیزی با مولکول شوند تا جایی که حتی رنگ‌ها یا بانداژ‌هایی واکنشی‌تر و با قابلیت پاسخگویی بالاتر تا سال‌های دیگر ارائه شوند.

نگاهی به نورون های مغزی و کارکرد شناسایی دستخط

 هر انسانی بیش از ۸۰ بیلیون نورون در مغزش دارد که با آن‌ها می‌تواند تصمیم‌های پیچیده‌ای بگیرند. حیوانات کوچک‌تر مانند کرم‌های گرد می‌توانند تصمیم‌های ساده‌تر را با به‌کارگیری تنها چند صد نورون انجام دهند. در این پژوهش، به منظور نشان دادن توانایی شبکه‌های عصبی مبتنی بر DNA کوین چری وظیفه‌ای را به عهده گرفت که چالشی کلاسیک برای شبکه‌های عصبی مصنوعی الکترونیکی است؛ شناسایی دستخط.

محققان نشان دادند شبکه‌های عصبی که از توالی‌های DNA دقیق ساخته شده‌اند قادرند واکنش‌های شیمیایی مجاز برای شناسایی دقیق دستنوشته مولکولی را اجرا کنند. بر خلاف دستخط نرمال که مانند شکل‌های هندسی گوناگون است دستنوشته مولکولی در واقع شکل یک عدد به خود نمی‌گیرد.

به جای آن هر رقم مولکولی از ۲۰ رشته منحصر به فرد DNA که از ۱۰۰ مولکول انتخاب شده‌اند ساخته شده که هر کدام نماینده یک پیکسل در یک الگوی ۱۰ در ۱۰ هستند. این رشته‌های DNAS در لوله آزمایش با هم ترکیب شدند.

کوین چری می گویند :هندسی نبودن مسئله جدیدی در امضا‌های مولکولی طبیعی نیست ولی هنوز هم نیازمند شبکه‌های عصبی بیولوژیکی پیچیده برای شناسایی آن‌ها هستیم.

چری ابتدا یک شبکه عصبی DNA برای ایجاد تمایز میان دستنوشته‌ها ساخت. او ۳۶ رقم دستخط را تست و شبکه عصبی لوله آزمایش همه آن‌ها را به درستی شناسایی کرد. سیستم او به گونه‌ای نظری دارای قابلیت طبقه بندی ۱۲ هزار دستنوشته است.

سپس الگو‌های اولیه شبکه عصبی DNA خود را پیاده‌سازی کرد تا گونه‌ای پیچیده‌تر را توسعه دهد نوعی که می‌تواند اعداد یک رقمی یک تا ۹ را طبقه‌بندی کند. محققان معتقدند به این طریق ترکیب هوشمند مشابه می‌تواند آموزش ببیند تا وظایف متفاوت را اجرا کند.

نظر شما چیست؟ آیا حاضرید از طریق این تکنولوژی بررسی شوید؟

منبع : شهر خبر

2 دیدگاه در “اخبارشناسایی دستخط با هوش مصنوعی امکان پذیر است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *