آیا فیس بوک مکالمات تلفنی کاربرانش را شنود می کند؟

آیا فیس بوک مکالمات تلفنی کاربرانش را شنود می کند؟

 

استراق سمع مکالمات توسط فیس بوک؟

چند سالی است اخباری در محافل خبری و رسانه های اجتماعی بین کاربران دست به دست می‌چرخد، مبنی بر اینکه فیس بوک مکالمه های کاربران را از طریق میکروفن تلفن های همراه شنود می‌کند تا متوجه شود کاربر به چه مواردی بیشتر علاقه دارد و درباره آن ها صحبت می کند؛ سپس تبلیغات مربوط به آن موضوعات را به فید کاربر اضافه می‌کند.

شرکت فیس بوک با رد این موضوع اعلام کرده که هرگز با استراق سمع مکالمه کاربران، آگهی های هدفمند برای آنان ارسال نکرده است یا فید خبری افراد را بر مبنای مکالماتشان تغییر نمی دهد.

برخی اعتقاد دارند که فیس بوک از میکروفن گوشی کاربر استفاده می کند تا در جهت موضوعاتی که کاربر همیشه صحبت می کند و قبل از اینکه کاربر در مورد آن ها به جستجو بپردازد، تبلیغاتی را به وی ارائه دهد؛ به عنوان مثال، اگر کاربر در مورد غذای گربه در حال گفتگو است، فیس بوک تبلیغاتی در مورد غذای گربه برای وی ارسال می کند.

این اولین بار نیست که اخباری در مورد استراق سمع مکالمه کاربران فیس بوک منتشر می شود. در اکتبر سال ۲۰۱۵ یکی از کاربران شبکه اجتماعی تاکید داشت که پس از مکالمه تلفنی با نامزدش در مورد کشتن یک سوسک، تبلیغات آنلاینی در گوشی او در مورد روش های دفع حشرات و از بین بردن موجودات به نمایش در آمده است.

حال که فیس بوک هر گونه استراق سمع مکالمات تلفنی کاربرانش را تکذیب کرده سوالی که مطرح می‌شود، این است که این تبلیغات هدفمند و دقیق از کجا آب می‌خورد؟

برخی بر این باورند این تبلیغات از موضوعاتی که در صفحه سرچ می کنیم یا مکالماتی که در مسنجر داریم، نشات می‌گیرد.

یکی از فرضیه هایی که در توجیه پیام های تبلیغاتی مشکوک و تکذیب استراق سمع مکالمه کاربران فیس بوک مطرح شده پدیده «بادر ماینهوف» است که بر اساس آن، شما چیز مشخص و معینی را می بینید و روی آن تمرکز می کنید؛ ناگهان درمی یابید هر فردی که در اطراف شما زندگی می کند درباره موضوع مورد تمرکز شما و چیزی که در زندگی شماست، سخن می گوید.

زمانی که بی بی سی در مورد گوشی هایی که مکالمات کاربران را شنود می کنند، اخباری منتشر کرد، دیوید هند، استاد ریاضی کالج سلطنتی لندن گفت: «اگر به هر چیزی که احتمال رخ دادنش بسیار کم است، به اندازه کافی فرصت دهید، ناگزیر آن اتفاق می افتد».

اما هنوز معلوم نیست که چطور تبلیغات تا این اندازه دقیق و هدفمند به کاربران ارسال می‌شود. در این میان، فیس بوک تنها اعلام کرده که از میکروفن گوشی های کاربران هیچگونه سواستفاده ای نکرده و به اعتماد کاربرانش بسیار متکی است.

10 دیدگاه در “آیا فیس بوک مکالمات تلفنی کاربرانش را شنود می کند؟

  1. خب اگه بلا فاصله پس از مکالمه راجب موضوعی آگهی تبلیغ برای کسی ارسال شود و این موضوع به کرات بین کاربران مختلف تکرار شده باشد.
    قطعا مکالمات شنود می شود.

  2. اگه واقعیت داشته باشه یعنی سو استفاده از اعتماد کاربران و این اصلا خوب نیست.

  3. به نظر من هم با تکرار این موضوع بین کاربران مختلف حتما فیسبوک مکالمات را شنود میکند.

  4. به نظر من هم با تکرار این موضوع بین کاربران مختلف حتما فیسبوک مکالمات را شنود میکند.

  5. اکثر شبکه های مجازی مکالمات کاربران خودشون رو شنود میکنند در مورد واتس اپ هم شایعاتی در این باره هست که بعید میدونم این اخبار دروغ باشه.

  6. راجب این خبر نه میشه گفت دروغه و نه میشه گفت 100 درصد درسته در کل احتمال اینکه مکالمات شنود شن بعید نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *