نسل پنجم و نسل جدید حافظه‌های DDR که DDR5 نامیده می‌شود در راه بازار

نسل پنجم و نسل جدید حافظه‌های DDR که DDR5 نامیده می‌شود در راه بازار

نسل پنجم حافظه‌های DDR که DDR5 نامیده می‌شود؛ نسل جدید حافظه با دسترسی تصادفی (RAM) است. گفته می‌شود نسل جدید مموری DDR سرعت بالاتر و مصرف انرژی کمتری نسبت به ماژول‌های DDR4 خواهد داشت. رم های جدید DDR5 یا SDRam با کارایی بالاتر و مصرف انرژی کمتر در راه بازار هستند. این رم های جدید نسبت به رم های DDR4 عملکرد بهتری برای کامپیوترها و سرورها خواهند داشت. رم های DDR5 قرار است توسط اتحادیه فناوری های حالت جامد JEDEC استاندارد سازی شوند. این اقدام اولین بار در اوایل سال ۲۰۱۹ و برای رم های مستقل LP-DDR5 دستگاههای موبایل انجام گرفت.

به گزارش سرویس اخبار فناوری تک نیوز، کمپانی SK Hynix اولین تولیدکننده تراشه رم های DDR 5 در نمایشگاه CES2020 ماژول رم ۶۴ گیگابایتی DDR5 RDIMM با نرخ انتقال ۴۸۰۰ ملیون انتقال رونمایی کرد. این ماژول از ۲۰چیپ حافظه H5CNAG4NMJ برای انتقال استفاده میکند.

تفاوت رم های DDR5 با رم های DDR4 در شکل ظاهری آن است تا کاربر اشتباهی از آن در اسلات DDR4 استفاده نکند. شباهت این دو نوع رم در تعداد پین های آنهاست که هر دو از کانکتور ۲۸۸ پین استفاده می کنند. هنوز مشخص نشده است که این کمپانی رم های خود را برای پلتفرم های سرور توسعه خواهد داد یا نه؟ بنظر میرسد بیشتر سازندگان برنامه های خود را با دیگر تولیدکنندگان قطعه هماهنگ می کنند.

منبع: تک نیوز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *