راهکارهای ارتباطی در زمان وقوع زلزله

راهکارهای ارتباطی در زمان وقوع زلزله

معمولا زمانی که بلایای طبیعی مانند زلزله روی می‌دهد، نخستین اقدامی که هر کسی انجام می‌دهد، برقراری ارتباط با افراد آسیب‌دیده‌ است. اما گاهی فاجعه چنان عظیم است که راه‌های ارتباطی کاملا قطع می‌شود. در این صورت راهکار چیست؟

 به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از FiberOptictel، حین وقوع بلایای طبیعی مانند توفان‌ و زلزله، برقراری ارتباط برای درخواست کمک بسیار حیاتی است. خدمات اورژانس نیاز به سیستم ارتباطی ثابت و قابل‌ اعتماد دارد تا کمک‌ها و عملیات نجات را در مناطق آسیب‌دیده ادامه دهد. شبکه رادیویی یکی از راه‌‌های ارتباطی است اما گاهی در هنگام قطعی برق و آسیب‌های جدی و شدید از کار می‌افتد و ارتباط با منطقه آسیب‌دیده کاملا قطع می‌شود.

در زلزله‌ها وسایل ارتباطی اضطراری برای نجات سرویس مخابراتی و ارتباطی استفاده می‌شود که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

ارتباط ماهواره‌ای

بعد از زلزله نپال، مناطق آسیب‌دیده سریعا مجهز به ۳۵ تلفن ماهواره‌ای و ۱۰ ترمینال شبکه پهنای باند جهانی(BGAN) شدند. BGAN اجازه دسترسی به اینترنت و ویدئو چت را می‌دهد و کاملا با نسل جدید ماهواره‌های هوشمند جهانی مطابقت دارد. همچنین توانایی برقراری ارتباط ۳G را دارد.

با توجه به ویژگی‌های متنوع آن، ارتباط ماهواره‌ای یکی از بهترنین راه‌های ارتباط اضطراری است. در واقع در سال‌های اخیر، تلفن‌های ماهواره‌ای پیشرفت‌های زیادی کردند و سرعت آنها بیشتر شده است.

بک هاول + تلفن همراه

راه‌حل «بک هاول و تلفن همراه» یکی ‌از سریع‌ترین راه‌ها برای پوشش‌دهی ارتباطی به شهرها و مناطق آسیب‌دیده است. بک‌ هاول پوشش محلی و موقتی شبکه‌های موبایل را در یک منطقه برای هر نوع گوشی، از گوشی هوشمند گرفته تا اولین مدل‌های موبایل، فراهم می‌کند.

بک‌هاول ماهواره‌ای + پهپاد

برای پوشش‌دهی بیشتر محیط می‌توان بک هاول را در یک پهپاد (یا بالن) قرار داد تا مقر هوایی یا اینترنت بالونی فراهم شود. این راه‌حل ارتباط اضطراری قادر به ارائه سرویس اینترنت تا شعاع ۲۰ کیلومتری است.

اپراتورهای انگلیسی نیز اعلام کردند که از این تکنولوژی برای پوشش‌دهی مناطقی که به اینترنت بی‌سیم دسترسی ندارند، استفاده خواهد کرد.

کوله‌پشتی ارتباطی

یکی دیگر از راه‌حل‌های فوق‌العاده ارتباط اضطراری ایستگاه ارتباطی قابل حمل است که در یک کوله‌پشتی جای می‌گیرد و توسط کمپانی ودافون ساخته شده است. اسم این محصول کوله‌پشتی کوچک شبکه فوری است که کم‌تر از ۱۰ دقیقه راه‌اندازی می‌شود و تنها ۱۱ کیلوگرم وزن دارد. این کوله‌پشتی قادر به ارائه شبکه ۲G تا شعاع ۱۰۰ متری است، با صفحات خورشیدی شارژ می‌شود و یک باتری در آن تعبیه شده است.

این کوله‌پشتی در توفان هایان (۲۰۱۳) استفاده شد که ۱/۴ میلیون پیام کوتاه و ۴۰ میلیون تماس دریافت کرد.

36 دیدگاه در “راهکارهای ارتباطی در زمان وقوع زلزله

  1. یکی دیگر از راه‌حل‌های فوق‌العاده ارتباط اضطراری ایستگاه ارتباطی قابل حمل است که در یک کوله‌پشتی جای می‌گیرد و توسط کمپانی ودافون ساخته شده است. اسم این محصول کوله‌پشتی کوچک شبکه فوری است که کم‌تر از ۱۰ دقیقه راه‌اندازی می‌شود و تنها ۱۱ کیلوگرم وزن دارد. این کوله‌پشتی قادر به ارائه شبکه ۲G تا شعاع ۱۰۰ متری است، با صفحات خورشیدی شارژ می‌شود و یک باتری در آن تعبیه شده است.

    این کوله‌پشتی در توفان هایان (۲۰۱۳) استفاده شد که ۱/۴ میلیون پیام کوتاه و ۴۰ میلیون تماس دریافت کرد.
    خیلی خوبه و چه کمک بزرگی کرده.

  2. بعد از زلزله های سنگینی که تو کشور خودمون اومد و با وجود اون همه تلفات جانی و مالی باز هم تجربه نشده و ما همچنان نتونستیم کاری کنیم و تا حدودی پیشگیری کنیم یا بعد از واقعه رسیدگی کنیم در صورتی که در کشوری مثل ژاپن همه چیز پیش بینی شده و سازماندهی شده است.

  3. اگرمثل ژاپن ساختمان ها رو ایمن کنن و روی این موضوع سرمایه گذاری کنند در زمان وقوع زلزله نگرانی وجود ندارد الان روزانه در ژاپن ما شاهد زلزله هستیم اما تلفات جانی زیادی نمی شنویم برای اینکه روی این موضوع سرمایه گذاری شده است.

  4. خوبه ولی بهتره از قبل به فکر بود با ایمن کردن ساختمان ها و پایین آوردن حد اقل تلفات با ایمن سازی ساختمان ها درست مثل کشور ژاپن که کشور زلزله خیزیست اما با ایمن سازی ساختمان هاشون تلفات چندانی ندارن.

  5. ایمن سازی ساختمان ها خودش بهترین راهکاره مثل کشور زلزله خیز ژاپن که با این همه زلزله با قدرت ریشتر های بالا تلفات چندانی نمی دهد تعداد مرگ و میر هایشان به انگشتان دست هم نمیرسد.!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *